סוכרת סוג 1 29.04.2021

גישה אוטונומית משפרת את הטיפול בילדים ומתבגרים עם סוכרת סוג 1

במשפחות שבהן יש תמיכה אוטונומית של ההורים בילדיהם החולים בסוכרת סוג 1 נמצאו שיעורים גבוהים יותר של יכולת טיפול עצמי והיענות גבוהה לטיפול

מטרת המחקר היתה להראות קשר בין הורים הנוקטים בשיטת חינוך התומכת ומעודדת אוטונומיה של מתבגרים, לבין יכולת התמדה בטיפול ומדדים של שליטה גליקמית טובה במתבגרים עם סוכרת מסוג 1.

במחקר חתך, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Diabetes Research and Clinical Practice, השתתפו 37 מתבגרים יחד עם אחד ההורים אשר השלימו שאלון אודות רמת האוטונומיה הניתנת לילדים על ידי הוריהם. יכולת בני הנוער לטפל בעצמם בסוכרת ורמת ההיענות לטיפול נמדדו גם כן. מידע אודות בדיקת דם עדכנית המודדת את רמת הגלוקוז הממוצעת על פני שלושת החודשים האחרונים (HbA1C) נאסף מרשומה רפואית כמדד לרמת השליטה הגליקמית.

תוצאות המחקר הראו כי לפי Structural Equation Modeling, במשפחות שבהן יש תמיכה אוטונומית של ההורים בילדיהם נמצאו שיעורים גבוהים יותר של יכולת טיפול עצמי והיענות גבוה לטיפול. אלה, בהתאם, הובילו לשליטה גליקמית טובה יותר.

מסקנת המחקר היתה כי תמיכת הורים בשיטה המעודדת אוטונומיה עשויה לסייע במסוגלות, בהיענות וברווחה פיזית של מתבגרים עם סוכרת מסוג 1. מומלץ להדריך הורים על שיטות לתמוך באוטונומיה של ילדיהם, אך לא על חשבון מעורבות בחיי ילדם.

מקור:

Maya Perlberg, et al. (2021). “The role of autonomy-supportive parenting in the competence, adherence and glycemic control of adolescents with type 1 diabetes” Diabetes Research and Clinical Practice, March 2021. Vol. 173. doi.org/10.1016/j.diabres.2021.108679

נושאים קשורים:  מחקרים,  ילדים,  סוכרת,  מתבגרים,  שליטה גליקמית,  סוכרת סוג 1,  היענות לטיפול
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות