שיעורי תמותה 18.05.2021

ירידה בשיעורי תמותה מסרטן באירופה – אך לא בסרטן לבלב

סרטן הלבלב, המהווה גורם המוות הרביעי בשכיחותו מסרטן, נותר היחיד שלא הראה ירידה בתמותה בשני העשורים האחרונים באירופה בקרב שני המינים

במחקר שהתפרסם באפריל 2021 ניתחו החוקרים מגמות של תמותה מסרטנים נפוצים באירופה בשנת 2021.

החוקרים נעזרו במאגר תעודות הפטירה מסרטן של ארגון ה-WHO, ובעזרת שיטות סטטיסטיות שונות הראו כי התמותה מרוב סוגי הסרטן הנפוצים במגמת ירידה (של 7% בגברים 5% בנשים) משנת 2015 לשנת 2021.

הם גם חישבו כי בין השנים 1989 ל-2021 "נחסכו" כ-5 מליון מקרי מוות מסרטן באירופה. באופן ספציפי בין השנים 2015 ל-2021 נצפה שיעור ירידה בתמותה מ:

  • סרטן קיבה - 14.1% בגברים 16.3% בנשים
  • סרטן מעי גס - 4.8% בגברים 9.6% בנשים
  • סרטן ערמונית - 8.7% בגברים
  • סרטן שד - 7.8% בנשים
  • סרטן שחלות - 11.1% בנשים
  • סרטן ריאה - 11.5% בגברים 5.1% בנשים

בניגוד להנ"ל - לא נצפה שיעור ירידה בתמותה מסרטן הלבלב.

הירידה בתמותה בסוגי הסרטן הנפוצים ביותר – מעי גס, שד וערמונית – מיוחסת להתקדמות בשטחי האבחון, בדיקות סקר, הדימות והטיפול. בסרטנים אחרים מצוינים גורמים נוספים התורמים לירידה בתמותה למשל: חיסון נגד נגיף הפפילומה – בסרטן צוואר הרחם, שימוש בגלולות למניעת הריון והפחתת שימוש בתחליפים הורמונלים – בסרטן השחלות, טיפול בחיידק ההליקובקטר, ירידה בהשמנת יתר ושיפור שיטות שימור המזון – בסרטן קיבה, וכו'.

לעומת זאת סרטן הלבלב, המהווה גורם המוות הרביעי בשכיחותו מסרטן, נותר היחיד שלא הראה ירידה בתמותה בשני העשורים האחרונים באירופה בקרב שני המינים. ירידה מסוימת נצפתה רק בקרב אנשים מתחת לגיל 50 שנה, במיוחד אצל גברים, מגמה המשקפת לדעת החוקרים את דפוסי שכיחות העישון השונים של גברים ונשים באירופה: המגמה החיובית בתמותה מסרטן הלבלב בקרב גברים צעירים תואמת את הירידה המשמעותית יותר בעישון בקבוצה זו באירופה. לשיפור באמצעי האבחנה והדימות הייתה השפעה מועטה על תמותה מסרטן הלבלב. אבחון מוקדם ומדויק יותר מוביל אמנם לשיפור הטיפול – שילוב טיפול מקדים טרום ניתוחי, תוצאות ניתוחיות טובות יותר – אך קשה לכמת את ההשפעה האפשרית של גישות חדשניות אלה על התמותה הכללית מסרטן זה.

החוקרים מסיימים ואומרים כי חשוב למקד משאבים נוספים במניעה, אבחון מוקדם וניהול סרטן הלבלב בכדי לשנות לטובה את המגמות בעתיד.

נושאים קשורים:  שיעורי תמותה,  סרטן הלבלב,  רפואה מונעת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו