טיפול בקרינה 03.06.2021

האם פוטו-ביו-מודולציה מועילה נגד תופעות לוואי של טיפולי קרינה?

המחקר בחן את יעילות הטיפול ב-PBMT למניעת דרמטיטיס חריפה עקב טיפול בקרינה בחולי סרטן הראש והצוואר

בכתב העת Radiotherapy & Oncology פורסם מחקר שמטרתו לחקור את יעילות הטיפול בפוטו-ביו-מודולציה (PBMT) למניעת דרמטיטיס חריפה עקב טיפול בקרינה (ARD) בקרב מטופלים הסובלים מסרטן הראש והצוואר (HNC).

ניסוי DERMISHEAD היה ניסוי הקצאה אקראי, מבוקר אינבו (RCT) בו נכללו 46 חולי HNC שטופלו בעזרת רדיותרפיה (RT) עם או בלי טיפול כימותרפי מקביל. המטופלים הוקצו באקראי לקבלת טיפולי PBM או אינבו מהיום הראשון של הטיפול הרדיותרפי (2 × לשבוע) לצד אמצעי השמירה על העור המוסדיים.

חומרת התגובות העוריות הוערכה בעזרת קריטריוני National Cancer Institute-Common Terminology Criteria for Adverse Events version 4.03 (NCI-CTCAE v4.03), וסולם Radiotherapy-Induced Skin Reaction Assessment Scale (RISRAS). איכות החיים (QoL) הוערכה באמצעות שאלון Skindex-16.

מתוצאות המחקר עלה כי טיפול עם PBMT הפחית באופן מובהק את שיעור מקרי NCI-CTCAE בדרגה 2-3 של ARD, עם 49% מקרים בסוף הטיפול ברדיותרפיה.

לסיכום, תוצאות ניסוי ההקצאה האקראית הקליני הראשון (RCT) בחולי HNC הראו כי PBMT היא שיטה יעילה למניעת התפתחות ARD קשה. תוצאות אלו תומכות בהטמעת PBM בשגרה הטיפולית של האונקולוגיה הקלינית והרדיותרפיה.

מקור:

Robijns, Jolien et al. Radiotherapy and Oncology. 2021 May; 158:268-275.doi: 10.1016/j.radonc.2021.03.002.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גידולי ראש צוואר,  דרמטיטיס חריפה עקב טיפול בקרינה,  פוטו-ביומודולציה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות