בקסארוטן 10.06.2021

פולריזציה כפולה של מקרופגים לטיפול סינרגיסטי במלנומה

במחקר זה נמצא כי טיפול משולב עם בקסארוטן ורסיקווימוד הינו אפקטיבי במיוחד כנגד מלנומה

מקרופגים הקשורים לגידול (TAMs) הינם בעלי השפעה פרדוקסלית על הגורל של גידולים אגרסיביים כמו מלנומה. מודולציה חיסונית של TAMs מהפנוטיפ M2 ל-M1 (אשר פועל נגד הגידול) מהווה גישה אטרקטיבית לטיפול במלנומה.

רסיקווימוד הינו אגוניסט ל-TLR7/8 אשר משנה את הפולריזציה של מקרופגים לפנוטיפ M1. בקסארוטן הינו רטינויד אשר משרה ביטוי של קולטנים מקרופגיים במקרופגים במקביל ליכולתו להוריד את רמת הפולריזציה של .M2 יחד עם זאת, השימוש הקליני בשני אלה מופחת בשל מאפיינים פרמקוקינטיים בעייתיים.

במחקר זה, לראשונה, בחנו החוקרים את השפעתו של טיפול משולב עם בקסארוטן ורסיקווימוד על ידי צימודם באמצעות חומצה היאלורונית של שני החומרים אשר פועלים באופן סינרגיסטי כפולריזטור כפול למקרופגים, ומעודדים בכך התמרה לפנוטיפ M1 לצד דיכוי של פנוטיפ M2.

תוצאות המחקר הראו כי הטיפול המשולב אשר נבחן במחקר הוביל להפרשה מוגברת של ציטוקינים מעודדי דלקת על ידי המקרופגים (IL-6 ו-TNF-alpha), בעוד הפרשתו של CCL22, ציטוקין מעודד גידול דוכאה. השפעה זו עודדה את הפעילות המקרופגית והדגימה השפעה משודרגת כנגד תאי B16F10.

על פי החוקרים, על ידי מחקר אין ויוו באמצעות מודלים של עכברים עם מלנומה, אושררה היעילות המוגברת בדיכוי צמיחת הגידול של של הטיפול המשולב המצומד בהשוואה לטיפולים בחומרים הפעילים המצומדים בנפרד. כמו כן, באמצעות אפיון אימונולוגי של הגידולים שהוסרו, מצאו החוקרים עלייה משמעותית ביחס ה-M1/M2 אצל עכברים אשר טופלו עם הטיפול המצומד המשולב.

החוקרים סיכמו כי הטיפול המשולב עם בקסארוטן ורסיקווימוד הינו בעל פוטנציאל להפוך לאסטרטגיה טיפולית לוויסות מינון ה-M1/M2, לתמיכה בפעילות האנטי-גידולית של TAMs לטיפול אפקטיבי במלנומה.

מקור: 

Marwa A Sallam  et. al (2021) Journal of Controlled Release DOI: 10.1016/j.jconrel.2021.05.033

נושאים קשורים:  בקסארוטן,  רסיקווימוד,  מקרופגים,  מחקרים
תגובות