גנטיקה 10.06.2021

ניבוי פרוגנוזה קלינית אצל חולי מלנומה עורית על בסיס תבניות גנטיות הקשורות למערכת החיסון

במחקר זה נמצא כי מספר תאים של מערכת החיסון, בעיקר מקרופגים M1 ותאי T משופעלים מסוג CD4, היו קשורים באופן משמעותי להשפעה הפרוגנוסטית של החתימה הגנטית של גנים הקשורים למערכת החיסון אצל מטופלים עם מלנומה עורית

מלנומה עורית (CM) הינה מחלה ממארת עורית אגרסיבית אשר מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לתמותה מסרטן עור. מצטברות העדויות לפיהן מערכת החיסון הינה בעלת תפקיד חיוני באבחנה של CM. במחקר זה, החוקרים ביקשו לזהות חתימה גנטית הקשורה למערכת החיסון, לניבוי פרוגנוזה קלינית אצל מטופלים עם CM.

במסגרת המחקר, קבוצות גנים הקשורים למערכת החיסון אשר תוארו באטלס גנום הסרטן (TCGA) ובמאגר ה-GEO נבחרו על מנת לזהות את התבניות הגנטיות הקשורות למערכת החיסון (IRGPs), ומטופלים עם CM מתוך הקבוצות הללו סווגו לתתי-קבוצות על פי סיכון נמוך או גבוה.

כמו כן, החוקרים בחנו את ה-IRGPs והמאפיינים הגנטיים הייחודיים שלהם באמצעות כלים סטטיסטים שונים.

תוצאות המחקר הניבו חתימה גנטית אשר הייתה מורכבת מ-41 גנים הקשורים למערכת החיסון, מתוך 2,498 גנים חיסוניים אשר רלוונטיים לניבוי שרידות כוללת אצל מטופלים עם CM בשתי הקוהורטות אשר נחקרו - TCGA ו-GEO. החוקרים מצאו כי מספר תאים חיסוניים, בעיקר מקרופגים M1 ותאי T משופעלים מסוג CD4, היו קשורים באופן משמעותי להשפעה הפרוגנוסטית של החתימה הגנטית של גנים הקשורים למערכת החיסון אצל מטופלים עם CM.

החוקרים סיכמו כי סך הכל, החתימה הגנטית של IRGP אשר תוארה במסגרת המחקר הייתה שימושית לצורך קביעת הפרוגנוזה אצל מטופלים עם CM ותרמה להבנה נוספת בנושא אימונותרפיה של CM.

מקור:

Yu Yang et. al (2021) Bioengineered DOI: 10.1080/21655979.2021.1924556.

נושאים קשורים:  גנטיקה,  פרוגנוזה,  מערכת החיסון,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות