מוטציה BRAF V600E 11.07.2021

דברפניב וטרמטיניב בחולים עם ממאירות דרכי מרה ומוטצית BRAFV600E

חוקרים בחנו את היעילות והבטיחות של משלב של דברפניב וטרמטיניב במטופלים עם ממאירות דרכי מרה ומוטציית BRAFV600E

נכון להיום אפשרויות הטיפול לחולים עם ממאירות דרכי מרה, שמחלתם התקדמה על טיפול כימותרפי מבוסס גמציטבין, דלות מאוד. גידולי דרכי מרה עשויים לבטא מוטציות שונות בנות טיפול, ולאחרונה חלה התקדמות ניכרת בטיפול מותאם לפי פרופיל מוטציות בגידולים אלה.

מוטציות בגן BRAF נמצאות בכ-5% מגידולי דרכי המרה. מחקרים קודמים הדגימו כי המשלב של דברפניב וטרמטיניב הינו בעל יעילות במספר סוגים של גידולים אחרים עם מוטציית BRAFV600E.

במחקר פאזה 2 שתוצאותיו פורסמו בכתב העת The Lancet Oncology חוקרים בחנו את היעילות והבטיחות של משלב של דברפניב וטרמטיניב במטופלים עם ממאירות דרכי מרה ומוטציית BRAFV600E.

במחקר השתתפו 43 מטופלים עם גידול גרורתי / לא נתיח / חוזר / מתקדם מקומית של דרכי מרה עם מוטציית BRAFV600E. הסטטוס התפקודי של כלל משתתפי המחקר היה ECOG 0-2. כל המשתתפים קיבלו טיפולים אונקולוגיים קודמים. דברפניב ניתנה במינון של 150 מ"ג פעמיים ביום וטרמטיניב במינון 2 מ"ג ביום. הטיפול ניתן עד התקדמות מחלה או פיתוח אי סבילות. התוצא העיקרי שנבדק היה שיעור התגובה הכוללת (אשר הוערכה על ידי החוקרים לפי קריטריוני Response Evaluation Criteria in Solid Tumors version 1.1).

זמן המעקב החציוני אחר המטופלים היה 10 חודשים (טווח 6-15 חודשים). תגובה הודגמה בקרב 51% מהמטופלים (22 מתוך 43; רווח בר-סמך 95%: 36-67%). בנוסף, בוצעה הערכת תגובה על ידי חוקר חיצוני ובבדיקתו נמצא שיעור תגובה של47%.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר מדרגה 3 ומעלה הייתה עלייה ב-GGT γ-glutamyltransferase, ב-12% מהמשתתפים. 40% מהמשתתפים חוו תופעות לוואי קשות ו-21% חוו תופעות לוואי קשות הקשורות בטיפול כאשר מתוכן הנפוצה ביותר הייתה עלית חום (19% מהמשתתפים). לא נצפו מקרי תמותה הקשורים בטיפול.

החוקרים סיכמו כי משלב דברפניב וטרמטיניב הינו בעל פעילות מבטיחה במטופלים עם ממאירות דרכי מרה ומוטציית BRAFV600E. יש לשקול בדיקה רוטינית של מוטציה זו, ומוטציות אחרות בנות טיפול, בקרב מטופלים עם ממאירות דרכי מרה.

מקור: 

נושאים קשורים:  מוטציה BRAF V600E,  dabrafenib,  טרמטיניב,  דרכי מרה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות