שוק קרדיוגני 18.07.2021

סופשבוע מסוכן: שיעור תמותה גבוה יותר בחולים עם שוק קרדיוגני

במחקר נמצאו פחות תמיכה מכנית וטיפולים מתקדמים וכתוצאה מכך שיעורי תמותה גבוהים יותר בחולים עם שוק קרדיוגני שהתאשפזו בסופי שבוע

ידוע כי שוק קרדיוגני קשור לשיעור גבוה של תמותה ולעתים קרובות מצריך מעורבות של צוות רב תחומי על מנת להעניק טיפול הולם בזמן. זאת ועוד, התאמת הטיפול מאתגרת יותר בסופי שבוע, עובדה שעלולה להביא לעיכוב בטיפול. החוקרים ניסו להעריך את ההשפעה של אשפוז במהלך סוף השבוע על התוצאים, בחולים שהתקבלו עם שוק קרדיוגני.

החוקרים זיהו חולים שהתאשפזו עם שוק קרדיוגני במהלך השנים 2005-2014, במדגם האשפוז הלאומי תחת הקוד ICD9 785.51. הם אספו את הנתונים הדמוגרפיים הבסיסיים, הפרוצדורות במהלך האשפוז והתוצאים, וערכו השוואה ביניהם לפי היום בשבוע בו התאשפזו החולים. החוקרים השתמשו במודל רב משתנים על מנת להעריך את ההשפעה של קבלה בסוף השבוע על התמותה בבית החולים.

החוקרים זיהו בסך הכל 875,054 קבלות של שוק קרדיוגני (גיל ממוצע של 67.4 עם סטיית תקן של 15.1, 40.2% נשים, 72.1% ממוצא לבן), כאשר 23% מהחולים אושפזו במהלך סוף שבוע. כמו כן דיווחו כי התחלואה הנלווית במועד האשפוז היתה דומה בין הקבוצות.

הם מצאו כי אשפוז במהלך סוף השבוע היה קשור לשיעור תמותה גבוה יותר בבית החולים (40.6% לעומת 37.5%) ולדום לב (20.3% לעומת 18.1%, p <0.001 לשניהם), באופן עקבי לאורך תקופת המחקר.

כמו כן נמצא כי שימוש במכשירי תמיכה מכניים זמניים וקבועים, כמו גם השתלת לב, היו מעט פחות נפוצים בחולים שהתאשפזו בסוף השבוע.

כאשר הריצו מודל רב-משתני עם נטרול ערפלנים רלוונטיים, אשפוז בסוף השבוע נמצא קשור לעלייה של 10% בשיעור התמותה, בחולים עם שוק קרדיוגני.

החוקרים הגיעו למסקנה כי לחולים עם שוק קרדיוגני שהתאשפזו במהלך סוף השבוע היו שיעורי תמותה גבוהים יותר בבית החולים ופחות סבירות לתמיכה מכנית או טיפולים מתקדמים, בהשוואה לחולים שהתאשפזו ביום חול. החוקרים סבורים כי דרושים מחקרים נוספים יחד עם לקיחת יוזמה על ידי מערכת הבריאות, שתתמקד בצמצום הפערים הנ"ל באמצעות טיפול תואם ורב תחומי מסביב לשעון.

מקור:

Harnash, A. A. et al. The American Journal of Cardiology 2021; https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2020.12.061

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת לב חריפה,  השתלת לב,  שוק קרדיוגני
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו