עדכונים בפסוריאזיס בחסות חברת Lilly 07.11.2021

זיהומים פטרייתיים כתוצאה מטיפול עם ixekizumab בחולי פסוריאזיס

במחקר הודגם כי במשתמשי ixekizumab לעומת סקוקינומאב עם פסוריאזיס בעולם האמיתי יש סיכוי גבוה יותר להתמדה בטיפול ושיעור נמוך יותר של הפסקת טיפול

אינטרלאוקין 17 (IL-17) הינו חלבון בעל תפקיד מפתח בהגנה מפני פתוגנים שונים ובכלל זה פטריות. תרופות המעכבות באופן בררני את IL-17  ובכלל זה ixekizumab (המעכבת את IL-17A) הדגימו יעילות בטיפול בחולי פסוריאזיס.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת JEADV חוקרים ביצעו אנליזת בטיחות משולבת של 16 מחקרים אשר בחנו את הבטיחות של ixekizumab בחולי פסוריאזיס בגירים ובילדים*. החוקרים ביקשו לבחון את ההיארעות והמאפיינים של זיהומים פטרייתיים באוכלוסיית חולים זו.

באנליזה נכללו 6,645 מטופלים. שיעור הזיהומים הפטרייתיים הכולל שנמצא היה 10.1% (672 מטופלים) ממצא המתורגם לשיעור היארעות של 3.8 לכל 100 שנות מטופל. מבין המטופלים שפיתחו זיהום פטרייתי ב-72.9% הודגם זיהום פטרייתי בודד ורוב מקרי הזיהום הפטרייתי היו קלים (62.1%) או בינוניים (36.8%). שיעור הפסקת הטיפול היה נמוך ביותר ועמד על 0.2%; חולה אחד בלבד הפסיק את הטיפול בגלל זיהום פטרייתי. הפסקת הטיפול בחולה זה התרחשה לאחר שפיתח אסופגיטיס קנדידיאלית בינונית אשר חלפה ללא טיפול. זיהומים פטרייתיים שכיחים נוספים היו זיהומי דרמטופיטוזיס (3.4% מהמטופלים) ופיטריאזיס ורסיקולור (0.5% מהמטופלים). לא נצפו מקרים של ספסיס כתוצאה מקנדידה או מקרים של זיהום פטרייתי מפושט. מבין המטופלים שפיתחו זיהום פטרייתי 45.4% לא נזקקו לכל טיפול, 52.7% קיבלו טיפול מקומי ו-1.2% בלבד נזקקו לטיפול סיסטמי.

משך הזיהומים הפטרייתיים השתנה כתלות בזיהום ונע בין 4.6 שבועות עבור קנדידיאזיס, 10.6 שבועות עבור פיטריאזיס ורסיקולור וכלה ב-17.6 שבועות עבור זיהומי דרמטופיטוזיס. רוב הזיהומים התרחשו בשנה הראשונה לטיפול עם ixekizumab (שיעור היארעות של 6.7 לכל 100 שנות מטופל) ובשנים 2-5 שיעור ההיארעות היה יציב ועבר על 3.2-4 לכל 100 שנות מטופל. לדוגמא, 54.3% מזיהומי הקנדידה התרחשו בשנה הראשונה לטיפול, מתוכם 1.7% התרחשו עד שבוע 4 לטיפול ו-13.9% התרחשו עד שבוע 12 לטיפול.

בדומה למחקרים קודמים שעסקו בבטיחות של ixekizumab גם במחקר זה הודגם כי ברוב המקרים, זיהומים פטרייתיים כתוצאה  מהטיפול עם ixekizumab בחולי פסוריאזיס לא גורמים להפסקת טיפול וזאת מכיוון שמרבית הזיהומים קלים או בינוניים. יש לציין כי התרופה המעכבת את IL-17A ו-IL-17F, bimekizumab, מובילה לשיעור גבוה יותר של זיהומי קנדידה במוקוזת הפה לעומת כל מעכבי ה-IL-17 האחרים. לפיכך, ייתכן ואינטרלאוקין 17F הינו בעל תפקיד מפתח בהגנה של מוקוזת הפה בפרט ורקמות מוקוזליות בכלל, מפני קנדידה.

החוקרים סיכמו כי ממצאי המחקר הנוכחי מתקפים את פרופיל היעילות-בטיחות החיובי של ixekizumab בחולים עם פסוריאזיס.

מקור: 

Blauvelt, A. et al. (2021) JEADV. doi.org/10.1111/jdv.17554

Taltz Indications:

Plaque psoriasis:

Taltz is indicated for the treatment of moderate to severe plaque psoriasis in adults who are candidates for systemic therapy.

Psoriatic arthritis:

Taltz, alone or in combination with methotrexate, is indicated for the treatment of active psoriatic arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drug (DMARD) therapies.

Axial spondyloarthritis:

Ankylosing spondylitis (radiographic axial spondyloarthritis) - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active ankylosing spondylitis who have responded inadequately to conventional therapy.

Non-radiographic axial spondyloarthritis - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active non-radiographic axial spondyloarthritis with objective signs of inflammation as indicated by elevated C-reactive protein (CRP) and magnetic resonance imaging (MRI) who have responded inadequately to nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs).

למידע מלא יש לעיין בעלון לרופא המופיע באתר משרד הבריאות

*התכשיר טאלץ מאושר לשימוש בישראל במטופלים מבוגרים בלבד. התכשיר אינו מאושר לשימוש בישראל בילדים. אין לראות במידע זה עידוד או המלצה לשימוש בתכשיר להתוויות שאינן מאושרות בישראל .

PP-IX-IL-0453

נושאים קשורים:  עדכונים בפסוריאזיס בחסות חברת Lilly,  פסוריאזיס,  איקסקיזומאב,  זיהום פטרייתי,  קנדידה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך