קנאביס 29.11.2021

קנאביס רפואי ותרופות מבוססות קנאביס כטיפול לכאבים נוירופתיים כרוניים

נכון להיום ישנו חוסר אחידות משמעותי בין מחקרים שונים והמלצותיהם של איגודים מקצועיים בנוגע לשימוש במוצרי קנאביס כטיפול לכאבים נוירופתיים כרוניים. הטיפול עלול להיות כרוך בתופעות לוואי משמעותיות במערכת העצבים המרכזית

קנאביס (אילוסטרציה)
קנאביס (אילוסטרציה)

כאב נוירופתי מייצג ספקטרום רחב של תסמונות כאב אשר כוללות הפרעות פריפריות ומרכזיות. במחקרים קודמים נמצא כי ההימצאות הכוללת של כאב נוירופתי באוכלוסייה הכללית נעה בין 7-10%. הטיפולים הקיימים עבור כאב נוירופתי מוגבלים ופחות מ-50% מהחולים משיגים הטבה משמעותית בכאבים עם תרופות המומלצות כיום כדוגמת פרגבלין, גבפנטין, דולוקסטין ונוגדי דיכאון טריציקליים.

תוצאות ממחקרים קודמים רמזו כי ייתכן וקנאביס רפואי ותרופות מבוססות קנאביס יכולים לשמש כטיפול לאנשים עם כאבים נוירופתיים כרוניים. תכשירים אלה זמינים במגוון צורות - תרופות או מוצרים רפואיים מורשים, תמציות של נגזרות צמח הקנאביס עם תכולה מולקולרית ברורה כדוגמת דרונבינול וקנאביס צמחי עם כמות מוגדרת של THC או קנאבידיול. הזמינות של התכשירים השונים משתנה בין מדינות שונות.

במאמר סקירה שפורסם בכתב העת CNS Drugs חוקרים ביקשו לסכם את הממצאים הקיימים בנוגע לשימוש בקנאביס ומוצריו לטיפול בכאבים נוירופתיים כרוניים.

החוקרים ציינו כי המטה-אנליזות אשר בחנו את השימוש במוצרי קנאביס או קנאביס רפואי כטיפול לכאבים נוירופתיים כרוניים כללו מחקרים עם ראיות מאיכות נמוכה.

מחקרים שונים הגיעו למסקנות סותרות בנוגע ליעילות של קנאביס ומוצריו בכאב נוירופתי כרוני. בנוסף, בחלק מהסקירות השיטתיות שנבדקו, תוארו תופעות לוואי בעלות משמעות קלינית בדגש על הפרעות במערכת העצבים המרכזית והפרעות פסיכיאטריות.

עוד יש לציין כי יש חוסר אחידות בין המלצותיהם של איגודים מקצועיים שונים בנוגע לשימוש בקנאביס ומוצריו לטיפול בכאב נוירופתי כרוני - ההמלצות נעות בין המלצה שלילית, היעדר המלצה, טיפול קו שלישי או טיפול חליפי, כאשר הטיפול הסטנדרטי כושל כחלק מטיפול רב-תחומי.

כותבי הסקירה ממליצים לקוראים להגיע למסקנות אישיות בנוגע ליתרונות ולסכנות בשימוש בקנאביס ומוצריו כטיפול בכאבים נוירופתיים כרוניים.

מקור: 

Petzke, F., Tölle, T., Fitzcharles, MA. et al. Cannabis-Based Medicines and Medical Cannabis for Chronic Neuropathic Pain. CNS Drugs (2021). https://doi.org/10.1007/s40263-021-00879-w

נושאים קשורים:  קנאביס,  כאב נוירופתי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות