קרישה 08.12.2021

אילו גורמים מנבאים היארעות של VTE ותמותה בקרב חולי קורונה מאושפזים?

גיל מתקדם, עלייה ב-CCI, היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, צורך בטיפול נמרץ, ורמת D-דימר גבוהה במיוחד היו גורמים מנבאים להיארעות של VTE או תמותה בקרב חולי קורונה

קרישת דם (צילום: אילוסטרציה)
קרישת דם (צילום: אילוסטרציה)

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שפורסם בכתב העת Thrombosis and Haemostasis נערך במטרה להעריך את ההימצאות והגורמים המנבאים של תרומבואמבוליזם ורידי (VTE) ושל תמותה בקרב מטופלים מאושפזים החולים במחלת הקורונה (COVID-19).

במסגרת המחקר בוצע מעקב אחר חולים בוגרים מאושפזים במטרופולין ניו יורק בארה"ב, בין 1 במרץ 2020 ל-27 באפריל 2020. בניתוח הסופי נכללו 9,407 חולים עם שיעור VTE כולל של 2.9% (2.4% במחלקה פנימית ו-4.9% ביחידה לטיפול נמרץ) ושיעור VTE או תמותה של 26.1%. רוב החולים שנכללו במחקר קיבלו טיפול מניעתי נגד קרישה.

בניתוח רב משתני נצפתה ירידה מובהקת בשיעור ה-VTE או התמותה בקרב מטופלים מגזע שחור, עם היסטוריה של יתר לחץ דם, שימוש ב-ACE/ARB, וקבלה של טיפול נוגד-קרישה מניעתי ראשוני.

מנגד, נצפתה עלייה מובהקת בשיעור ה-VTE או התמותה בקרב מטופלים בגיל 60 שנים או יותר, ציון 3 ומעלה במדד (CCI) Charlson Comorbidity Index,י BMI גדול מ-35, וכן מטופלים בתוכנית Medicare, ומטופלים עם היסטוריה של אי ספיקת לב, מחלות צרברו-וסקולריות, שימוש בסטרואידים, שימוש בתרופות אנטי-ריאומטולוגיות, שימוש בהידרוקסיכלורוקין, מטופלים עם רמת D-דימר מרבית הגדולה פי ארבע מהגבול העליון של הנורמה (ULN), מטופלים שנזקקו לטיפול נמרץ,  ומטופלים עם עליית קריאטינין או ירידה במספר הטסיות.

לסיכום, בעוקבה רחבה של חולי קורונה מאושפזים, שיעור ה-VTE הכללי בבית החולים עמד על 2.9% (4.9% ביחידה לטיפול נמרץ) ושיעור ה-VTE או התמותה עמד על 26.1%. הגורמים העיקריים ששימשו לחיזוי היארעות של VTE או של תמותה היו גיל מתקדם, עלייה ב-CCI, היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, צורך בטיפול נמרץ, ורמת D-דימר גבוהה במיוחד. שימוש בנוגדי קרישה במינון מניעתי (אך לא במינון טיפולי) היה קשור להפחתת הסיכון ל-VTE או תמותה.

מקור:

Cohen, SL et al. Thrombosis and Haemostasis. 2021 Aug;121(8):1043-1053.doi: 10.1055/a-1366-9656

נושאים קשורים:  קרישה,  קורונה,  גורמים מנבאים,  תרומבואמבוליזם,  תמותה,  מחקרים
תגובות