מזותליומה 16.03.2022

טיפול עם ניבולומאב ואיפילימומאב למזותליומה של הצדר נמצא יעיל יותר מכימותרפיה

במחקר פאזה 3 שנעשה על חולי מזותליומה בלתי-נתיחה, המשתתפים טופלו במשך שלוש שנים לפחות עם ניבולומאב ואיפילימומאב. בעקבות הטיפול נמצא שיפור קליני ארוך טווח בשרידות הכוללת של המשתתפים. שיפור זה נצפה בקרב כלל תתי-הקבוצות, ללא קשר לסוג ההיסטולוגי של הגידול

טיפול תרופתי במזותליומה. אילוסטרציה

במסגרת המחקר 'CheckMate 743' אשר תוצאותיו פורסמו בכתב העת 'Annals of Oncology', נמצא כי טיפול עם ניבולומאב (אופדיבו) ואיפילימומאב (יירבוי) כקו ראשון שיפר באופן מובהק את השרידות הכוללת (OS) בחולי מזותליומה ממאירה של הצדר (MPM: malignant pleural mesothelioma) בלתי נתיחה. בפרסומם, החוקרים מדווחים על מידע מעודכן הכולל תקופת מעקב של 3 שנים לכל הפחות.

המשתתפים שנאספו לצורך המחקר היו מבוגרים אשר אובחנו באמצעות בדיקה היסטולוגית כחולי MPM בלתי נתיחה, ובעלי סטטוס תפקודי של ≤ 1 לפי סולם ה-'Eastern Cooperative Oncology Group', ולא טופלו קודם לכן. המשתתפים חולקו באקראיות, ביחס של 1:1, לטיפול משולב עם ניבולומאב (3 מיליגרם/קילוגרם פעם בשבועיים) ואיפילומומאב (1 מיליגרם/קילוגרם כל 6 שבועות) למשך טיפול שארך עד שנתיים, או 6 מחזורי טיפול כימותרפי של פלטינום ופמטרקסד. דיווחם של החוקרים כולל את תוצאי היעילות והבטיחות העדכניים, אנליזות חקירה לסמנים ביולוגיים (exploratory biomarker analyses) כולל signature score לביטוי גנים דלקתיים (4-gene inflammatory signature), וכן אנליזת יעילות פוסט-הוק במטופלים אשר הפסיקו את הטיפול בשלב אירועים חריגים הנקשרו לטיפול (TRAE: treatment-related adverse events).

לאחר תקופת מעקב חציונית של 43.1 חודשים, נמצא כי הטיפול עם ניבולומאב ואיפילומומאב המשיך להאריך את ה- OS לעומת טיפול כימותרפי. ערך החציון של ה- OS היה 18.1 לעומת 14.1 חודשים (יחס הסיכונים [HR] 0.73, רווח סמך של 95% [CI 95%] 0.61-0.87), ושיעורי ה-OS ל-3 שנים היו 23% לעומת 15%, בהתאמה. שיעורי השרידות ללא התקדמות ל-3 שנים היו 14% לעומת 1%, ושיעורי התגובה האובייקטיביים היו 40% לעומת 44%. לאחר 3 שנים, שיעור התגובה המתמשכת של המגיבים היה 28%, לעומת 0%. בקרב תתי-הקבוצות, כולל ההיסטולוגיות, נצפה שיפור מבחינת ההטבה בשרידות (survival benefit) תחת הטיפול עם ניבולומאב ואיפילימומאב, לעומת טיפול עם כימותרפיה. ניקוד גבוה ב-4-gene inflammatory signature נראה כתואם עם שיפור ההטבה בשרידות תחת הטיפול עם ניבולומאב ואיפילימומאב. על אף העובדה שהמטופלים לא קיבלו טיפול למשך שנה, לא נצפו אותות בטיחות (safety signals) חדשים תחת הטיפול עם ניבולומאב ואיפילימומאב. במטופלים אשר הפסיקו את הטיפו עם ניבולומאב ואיפילימומאב בשל אירועים חריגים, ערך החציון של ה-OS היה 25.4 חודשים, ו-34% מהמגיבים שמרו על תגובתם למשך ≥ 3 שנים לאחר הפסקת הטיפול.

החוקרים מסכמים כי במהלך תקופת המעקב, אשר נמשכה 3 שנים לכל הפחות, הטיפול עם ניבולומאב ואיפילימומאב המשיך לספק יתרון בשרידות לטווח ארוך לעומת טיפול עם כימותרפיה, וזאת תחת פרופיל תופעות לוואי הניתן לניהול. ממצאי המחקר תומכים בביסוס משטר זה כסטנדרט הטיפולי למזותליומה ממאירה של הצדר שאינה נתיחה, ללא תלות בתתי-הקבוצות ההיסטולוגיות.

מקור:

Peters S, Scherpereel A, Cornelissen R, et al. First-line nivolumab plus ipilimumab versus chemotherapy in patients with unresectable malignant pleural mesothelioma: 3-year outcomes from CheckMate 743. Ann Oncol [Internet] 2022 [cited 2022 Feb 16];0(0). 

נושאים קשורים:  מזותליומה,  ניבולומאב,  איפילימומאב,  כימותרפיה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו