סוכרת סוג 1 18.05.2022

אנדוטיפים שונים של סוכרת סוג 1 נבדלים לפי גיל המטופל

במחקר שהתפרסם בכתב העת Diabetes Care נמצא כי ישנם אנדוטיפים שונים של סוכרת סוג 1 שמשתקפים לפי גיל המטופלים בעת האבחון

סוכרת סוג 1 בילדים. אילוסטרציה

ממצאים קודמים הציעו כי ישנם אנדוטיפים שונים של סוכרת סוג 1, עם מנגנונים אטיולו-פתולוגיים נבדלים בילדים שאובחנו עם סוכרת בגיל קטן משבע שנים לבין אלה שאובחנו בגיל 13 שנים ומעלה. החוקרים במחקר זה ביקשו לבחון האם שוני במאפיינים דמוגרפיים, קליניים, אוטואימוניים וגנטיים של ילדים ובני נוער עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 1 תומכים בהימצאות אנדוטיפים אלו.

החוקרים השתמשו במרשם של סוכרת של הילדות בפינלנד על מנת לבחון את המאפיינים של 6,015 ילדים ובני נוער שאובחנו עם סוכרת סוג 1 בין השנים 2003-2019. החוקרים תיארו והשוו מידע דמוגרפי, מאפיינים קליניים ואבחוניים, פרופיל אוטואימוני וסיכון לתחלואה מבוסס HLA-II בין שלוש קבוצות גיל: מתחת לגיל 7 שנים, בין 7-12 שנים ומגיל 13 שנים ומעלה.

תוצאות המחקר הדגימו הבדל מובהק ברוב המאפיינים כתלות בגיל הילד בעת האבחנה בסוכרת. מטופלים בגיל שבע שנים ומטה התאפיינו עם הימצאות גבוהה של קרובים מדרגה ראשונה עם סוכרת סוג 1, רגישות גבוהה יותר להתפתחות המחלה על בסיס סוג HLA-II ומספר גבוה יותר של נוגדנים עצמיים בכלל ונוגדנים כנגד אינסולין בפרט בעת האבחון, לעומת ילדים שאובחנו בגיל מבוגר יותר.

אלה שאובחנו עם סוכרת בגיל 13 ומעלה הדגימו יותר בנים מאובחנים, תדירות גבוה של נוגדנים כנגד glutamic acid decarboxylase, משך תסמינים ארוך עד האבחון ודהקומפנסציה מטבולית חמורה יותר, כפי שמשתקף ביותר אירועי DKAי(Diabetes Ketoacidosis) ואחרים.

מסקנת החוקרים היתה כי הטרוגניות של סוכרת סוג 1 מקושרת לתהליכי מחלה שונים, כפי שמשתקפת מאנדוטיפים שונים של הסוכרת התלויים בגיל המטופל באבחון.

מקור:

Anna Parviainen, et al. (2022) “The Finnish Pediatric Diabetes Register; Heterogeneity of Type 1 Diabetes at Diagnosis Supports Existence of Age-Related Endotypes.” Diabetes Care, April 2022. Vol. 45, Issue 4, p. 871–879. doi.org/10.2337/dc21-1251

נושאים קשורים:  אנדוטיפים,  סוכרת סוג 1,  נוגדנים עצמיים,  מחקרים,  ילדים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו