פציעת ברך 18.05.2022

מעכבי IL-1 עשויים להפחית אוסטאוארתריטיס פוסט טראומטית

הזרקה תוך מפרקית של מעכבי IL-1 לאחר פציעת ברך טראומטית הובילה להפחתת הנזק הסחוסי וצמצמה את התקדמות הפציעה לאוסטאוארתריטיס פוסט טראומטית במודל חיות

אוסטיאוארתריטיס בברך שמאל
אוסטיאוארתריטיס בברך

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Arthroscopy, מטרת החוקרים היתה להעריך את היעילות הטיפולית של מעכבי אינטרלוקין (IL) 1 בררניים לאחר פגיעה ברצועת הברך או במיניסקוס, לצורך הפחתת ההתקדמות לאוסטאוארתריטיס פוסט טראומטית (PTOA: posttraumatic osteoarthritis). לשם כך, החוקרים ערכו סקירה שיטתית, במסגרתה העריכו את יעילותם של מעכבי IL-1 בררניים כמשני-מחלה במקרים של PTOA בברך.

הסקירה הספרותית זיהתה 364 מאמרים, כאשר 11 מתוכם נכללו (n = 10 קדם-קליניים, n = 1 קליני). מתן התרופה במחקרים הקדם קליניים נעשה באמצעות חלקיקי אדנו-וירוס תלויי עוזר מקודדים ל-IL-1Raי(n = 3), תאים סינוביאליים עם טרנספקציה של וקטור רטרו-ויראלי מקודד ל-IL-1Raי(n = 3), או עם הרכבים כימיים משתנים של נשאי גן במיקרו-קפסולות שאינן ויראליות (n = 4).

התערבות של טיפול בררני עם מעכבי IL-1 במהלך השבועיים הראשונים לאחר הפציעה סיפקה את היתרונות המגינים הטובים ביותר בהפחתת שיעור ההתקדמות ל-PTOA. היתרון נצפה ללא קשר לדרך העברת הטיפול במודלים הקדם קליניים.

מרבית המחקרים דיווחו על שלמות סחוס טובה יותר באופן מובהק ועל הפחתת גודל הנגע בבעלי חיים אשר טופלו באמצעות ריפוי גנטי. ההשפעה הגדולה ביותר נצפתה במקרים בהם הטיפול נעשה תוך 5-7 ימים מזמן הפציעה.

לסיכום, התערבות מוקדמת עם מעכבים בררניים של IL-1 יעילה בהפחתת רמות ה- IL-1β מעודד הדלקת בשלב החריף ותת חריף לאחר פציעת ברך טראומטית במודלים קדם קליניים שנערכו על חיות.

הממצאים הפחיתו באופן מובהק את הנזק הסחוסי, את גודל הנגע ואת ההתקדמות ל- PTOA במהלך תקופת מעקב קצרת טווח. עם זאת, נמצא כי השפעת הטיפולים הללו פחתה לאורך הזמן. החוקרים מוסיפים כי טיפול חריף עם מעכבי IL-1 בררניים, הניתנים בהזרקה תוך מפרקית, עשוי להפחית את ההתקדמות ל-PTOA. יש צורך בהמשך המחקר הבסיסי והקליני בנושא.

מקור:

Aman ZS, DePhillipo NN, Familiari F, Dickens JF, LaPrade RF, Dekker TJ. Acute Intervention With Selective Interleukin-1 Inhibitor Therapy May Reduce the Progression of Posttraumatic Osteoarthritis of the Knee: A Systematic Review of Current Evidence. Arthroscopy [Internet] 2022 [cited 2022 May 16]

נושאים קשורים:  פציעות ברך,  אוסטיאוארתריטיס,  מעכבי אינטרלוקין 1,  יעילות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו