סיסטיק פיברוזיס 01.06.2022

השפעותיה של פעילות גופנית על חולי סיסטיק פיברוזיס

ממצאים מגוונים במחקר שבדק כיצד פעילות גופנית מאומצת משפיעה על חולי סיסטיק פיברוזיס

חולי סיסטיק פיברוזיס מבוגרים (צילום: אילוסטרציה)
סיסטיק פיברוזיס מבוגרים (צילום: אילוסטרציה)

ההשפעות ארוכות הטווח של פעילות גופנית מאומצת על התפקוד הריאתי בחולי סיסטיק פיברוזיס אינה מובנת דיה. מטרת החוקרים היתה להעריך את ההשפעה של פעילות גופנית מפוקחת חלקית, למשך תקופה של 12 חודשים, באמצעות משוב הנעתי (מוטיבציוני).

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר אקראי, רב מרכזי ועם זרועה מקבילה (ACTIVATE-CF), במסגרתו נאספו משתתפים בני 12 ומעלה שאינם פעילים גופנית וחולקו באקראי (יחס 1:1) לקבוצת ההתערבות או לקבוצת הבקרה.

קבוצת ההתערבות נתנה את הסכמתה לתוספת של פעילות גופנית מאומצת בשיעור של 3 שעות שבועיות. לעומת זאת, קבוצת הביקורת התבקשה שלא לשנות את הרגלי הפעילות הגופנית השגרתית.

הנקודה הסופית הראשונית של המחקר הייתה שינוי באחוז ניבוי ה-FEV1י (ΔFEV1) לאחר 6 חודשים. נקודות סופיות שניונית כללו פעילות גופנית, קיבולת הפעילות, מניעים לפעילות, התקופה עד להחרפה הראשונה ושיעור ההחרפות, איכות החיים, חרדות, דיכאון, לחץ ושמירה על ערכי הגלוקוז בדם. אנליזת המידע נערכה באמצעות מודלים לינאריים מעורבים.

בסך הכל נאספו 117 מטופלים (40% מגודל דגימת המטרה) הוקצו באקראיות לצורך ההתערבות (n = 60) או לקבוצת הביקורת (n = 57). לאחר 6 חודשים, ה-ΔFEV1 היה גבוה יותר באופן מובהק בקרב קבוצת הביקורת לעומת קבוצת התערבות (2.70% נובאו [CI 95% 0.13-5.26]; P = 0.04).

בכל אחד מהביקורים קבוצת ההתערבות דיווחה על עלייה בפעילות הגופנית המאומצת, לעומת קבוצת הביקורת, והראתה קיבולת גדולה יותר לפעילות הגופנית בחודשים 6 ו-12, ופעילות גופנית מרובה יותר לאחר 12 חודשים. לא נצפו השפעות על תוצאים שניוניים אחרים שנבדקו.

החוקרים מסכמים כי מחקר ה-ACTIVATE-CF הוביל לעלייה בפעילות הגופנית המאומצת ובקיבולת הפעילות, עם השפעות אשר נמשכו ל-6 החודשים העוקבים. עם זאת, המחקר הוביל ל-FEV1 משופר בקבוצת הביקורת.

מקור:

Hebestreit H, Kriemler S, Schindler C, et al. Effects of a Partially Supervised Conditioning Program in Cystic Fibrosis: An International Multicenter, Randomized Controlled Trial (ACTIVATE-CF). Am J Respir Crit Care Med [Internet] 2022 [cited 2022 Apr 14];205(3):330–9. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34735776/

נושאים קשורים:  פעילות גופנית,  תפקודי ריאה,  מחקרים,  סיסטיק פיברוזיס
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו