סרטן הרקטום 06.06.2022

יעילות טיפול אימונותרפי בסרטן רקטום מקומי MMR-D

מחקר על יעילות טיפול אימונותרפי בסרטן רקטום מקומי MMR-D התפרסם ב-NEJM ומוצג בכנס ASCO שמתקיים בימים אלה

הטיפול הסטנדרטי לגידולי רקטום בשלב מתקדם מקומי כולל טיפול נאו אדג'ובנטי בכימו/ רדיותרפיה, ולאחר מכן כריתה כירורגית. מחקר זה בודק יעילותו של טיפול אימונותרפי בחולים עם גידול רקטום מתקדם מקומית MMR-d.

מדובר במחקר פאזה 2 פרוספקטיבי בו ניתן טיפול ב-dostarlimab (נוגדן חד-שבטי נגד PD-1) כל 3 שבועות במשך 6 חודשים בחולים עם עם גידול רקטום MMR-d שלב II או III. טיפול זה היה אמור להיות מלווה בכימו/ רדיותרפיה ובניתוח, אם כי מטופלים בהם הושגה תגובה מלאה קלינית לאחר השלמת הטיפול ב-dostarlimab יכולים היו להמשיך בטיפול ללא כימו/ רדיותרפיה או ניתוח.

מטרת המחקר העיקרית היתה שיעור תגובה קלינית מלאה 12 חודשים לאחר השלמת טיפול dostarlimab או תגובה מלאה פתולוגית, עם או בלי כימו/ רדיותרפיה.

12 מטופלים סיימו את הטיפול ב-dostarlimab והשלימו לפחות 6 חודשי מעקב. בכל 12 המטופלים נצפתה תגובה קלינית מלאה, ללא עדות לגידול בהדמיית MRI,יPET, הערכה אנדוסקופית, בדיקה רקטלית או ביופסיה.

אף מטופל לא קיבל כימו/ רדיותרפיה או עבר ניתוח, ולא דווח על מקרים של התקדמות או הישנות במהלך המעקב (טווח, 6 עד 25 חודשים).

מסקנות החוקרים – גידול רקטום MMR-d רגיש מאוד לטיפול במעכב PD1 אם כי יש צורך במעקב ארוך טווח בכדי לקבוע את משך התגובה.

מחקר זה יחד עם נוספים שהזכרנו פה באתר מהווים כבר גוף מידע אמין ליעילות טיפול אימונותרפי גם במקרים של סרטן דרכי עיכול בשלב מוקדם ולא גרורתי.

נושאים קשורים:  סרטן הרקטום,  אימונותרפיה,  כימותרפיה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו