שבץ מוחי 18.08.2022

שימוש קודם באספירין והשפעתו על טיפול נוגד טסיות כפול בחולי שבץ קל

יעילותו של טיפול כפול עם נוגדי טסיות, אשר ניתן בעקבות שבץ מוחי קל או חולף, נשמרה גם בחולים עם רקע קודם של טיפול נוגד טסיות

אספירין (צילום: אילוסטרציה)
אספירין (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת European Journal of Neurology, מטרת החוקרים היתה לקבוע האם שימוש קודם בטיפול נוגד טסיות משנה את ההשפעה של טיפול נוגד טסיות כפול בקרב חולים שעברו שבץ איסכמי קל וחריף, או שבץ איסכמי חולף.

החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטא-אנליזה של מחקרים מבוקרי אקראיות לפי ה-Cochrane Collaboration Guidelines. נאספו מחקרים שערכו השוואה בין טיפול נוגד טסיות כפול לבין אספירין ומחקרים שערכו אנליזה על תת קבוצות שסווגו על רקע שימוש קודם בנוגדי טסיות.

בנוסף, החוקרים ערכו מטא-אנליזה עם השפעות קבועות על מנת להעריך את ההשפעה המאוגמת של הטיפול לפי תת הקבוצות, שחולקו לפי קבלת טיפול קודם עם אספירין, או ללא קבלת טיפול קודם עם אספירין. הפרש השפעת הטיפול הוערך על ידי בחינת p לאינטראקציה. התוצא הראשוני של המחקר היה אירועים וסקולריים חוזרים.

במסגרת הסקירה זוהו שלושה מחקרים מבוקרי אקראיות שעמדו בקריטריוני ההכללה, אשר הקיפו 4,831 4831 מטופלים עם רקע של שימוש בנוגדי טסיות ו-16,236 משתתפים שלא היה להם שימוש באספירין. אירועים וסקולריים חוזרים אירעו בקרב 7.2% (רווח בר-סמך של 95% 4.3-10) מהמטופלים שלא היה להם שימוש באספירין, לעומת 7.3% (רווח בר-סמך של 95% 4.1-10) מקרב המטופלים שכן קיבלו טיפול עם אספירין.

ההשפעה של טיפול נוגד-טסיות כפול על התוצא הראשוני היתה עקבית בקרב המטופלים ללא שימוש קודם באספירין (יחס הסיכויים 0.75, רווח בר-סמך של 95% 0.66-0.84), לעומת אלה עם רקע של טיפול עם אספירין, טרם ההקצאה האקראית (יחס הסיכויים 0.79, רווח בר-סמך של 95% 0.63-0.998) (אינטראקציה p = 0.66).

המספר הנדרש לטיפול בקרב הקבוצה הנאיבית לאספירין היה 55 (רווח בר-סמך של 95% 37-107), לעומת 66 (רווח בר-סמך של 95% 32 עד 746-) בקרב הקבוצה שקיבלה טיפול קודם עם אספירין.

לסיכום, ממצאי החוקרים מצביעים על כך שיעילות הטיפול נוגד הטסיות הכפול בקרב חולים עם שבץ איסכמי קל או חולף בסיכון גבוה אינה שונה באופן מובהק בחולים עם חשיפה קודמת לאספירין. לפיכך, רקע השימוש באספירין לא צריך להוות השפעה על ההחלטה להשתמש בטיפול כפול נגד טסיות.

מקור:

Clarke, A., Reddin, C., Murphy, R., & O'Donnell, M. J. (2022). Does prior use of antiplatelet therapy modify the effect of dual antiplatelet therapy in transient ischaemic attack/minor ischaemic stroke: A systematic review and meta-analysis. European journal of neurology, 29(9), 2864–2868.

נושאים קשורים:  אספירין,  טיפול נוגד טסיות כפול,  שבץ,  שבץ מוחי חולף,  יעילות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו