גלאוקומה 21.08.2022

האם יש קשר בין צריכת אלכוהול לבין גלאוקומה פתוחת זווית?

סיכום הראיות הקיימות על הקשר בין צריכת אלכוהול לבין לחץ תוך עיני וגלאוקומה פתוחת זווית

צריכת אלכוהול. אילוסטרציה

בסקירה שיטתית ומטא-אנליזה שממצאיה פורסמו בכתב העת Ophthalmology, החוקרים סיכמו את הראיות הקיימות בנוגע לקשר בין צריכת אלכוהול ובין לחץ תוך עיני (IOP) וגלאוקומה פתוחת זווית (OAG). הבנה וכימות של הקשרים הללו יסייעו ביצירת קווים מנחים קליניים ואסטרטגיות טיפוליות וכן בהבנת הפתוגנזה של המחלה.

בנוסף, צריכה של אלכוהול היא גורם אשר ניתן לשינוי, ולפיכך קביעת הקשר בין אלכוהול ובין הסיכון ל-IOP ו-OAG עשויה לעניין גם מנקודת מבט אישית וכללית של בריאות הציבור.

החוקרים סרקו אחר מאמרים מתאימים מתוך שלושה מסדי נתונים (PubMed, Embase, Scopus), עד ל-14 במאי 2021. הסקירה והערכת האיכות נבדקו על ידי שני סוקרים שונים באופן עצמאי. בסקירה נכללו כל מחקרי המקרה-ביקורת, החתך והעוקבה אשר דיווחו על אומדן השפעה כמותית ורווח בר-סמך של 95% בנוגע לקשר בין שימוש באלכוהול לבין IOP או OAG.

בנוסף, נעשה סיכום איכותני של הראיות לקשר עם IOP ו-OAG. החוקרים השתמשו במטא-אנליזה של השפעות אקראיות לצורך הערכות ההשפעה של הקשר עם OAG. מחקרים שלא עמדו בקריטריוני הכללה הרשמיים לסקירה שיטתית, אך שהיו להם תוצאות רלוונטיות, הוערכו ונדונו גם כן. ודאות הראיות הוערכה באמצעות מתאר Recommendations Assessment, Development and Evaluation (GRADE).

במסגרת הסקירה השיטתית נאספו 34 מחקרים בסך הכל. עשרה מחקרים שונים הצביעו על כך שצריכה קבועה של אלכוהול נקשרת ל-IOP גבוה יותר ולשכיחות גבוהה יותר של יתר לחץ דם תוך-עיני (IOP > 21 מילימטר כספית), אם כי גודל האפקט האבסולוטי היה קטן. בקריטריוני ההכללה למטא-האנליזה עמדו 11 מחקרים מתוך 26, אשר הקיפו 173,058 משתתפים ובדקו את הקשר עם OAG.

אומדני ההשפעות המאוגמות הצביעו על קשר חיובי בין שימוש כלשהו באלכוהול ובין OAG (1.18; רווח בר-סמך של 95% 1.02-1.36 ; P = 0.03; I2 = 40.5%), עם הערכות דומות עבור OAG שכיחה (prevalent) וארעית (incident). יש לציין כי הוודאות הכוללת של הראיות לפי ה-GRADE היתה נמוכה מאוד.

לסיכום, אף על פי שמטא-האנליזה אותה ערכו החוקרים מצביעה על קשר מזיק בין שימוש באלכוהול לבין גלאוקומה פתוחת זווית, יש לפרש את התוצאות בזהירות, בהתחשב בחולשה ובהטרוגניות של ראיות הבסיס, בגודל האפקט האבסולוטי הקטן, ובמובהקות הסטטיסטית הגבולית. עם זאת, ממצאיהם של החוקרים עשויים להיות רלוונטיים מבחינה קלינית, ועל כן יש צורך במחקר עתידי אשר יתמקד בשיפור איכות הראיות בנושא.

מקור:

Stuart, K. V., Madjedi, K., Luben, R. N., Chua, S., Warwick, A. N., Chia, M., Pasquale, L. R., Wiggs, J. L., Kang, J. H., Hysi, P. G., Tran, J. H., Foster, P. J., Khawaja, A. P., & Modifiable Risk Factors for Glaucoma Collaboration (2022). Alcohol, Intraocular Pressure, and Open-Angle Glaucoma: A Systematic Review and Meta-analysis. Ophthalmology, 129(6), 637–652.

נושאים קשורים:  גלאוקומה פתוחת זווית,  לחץ תוך עיני,  אלכוהול,  סקירה שיטתית,  מטא-אנליזה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו