קולונוסקופיה 17.10.2022

מחקר NordICC – השפעת קולונוסוקפיה סקר על היארעות ותמותה מסרטן מעי גס

ב-NEJM פורסמו תוצאות מחקר NordICC אשר בחן השפעת קולונסוקפיה סקר על סיכון ותמותה מסרטן מעי גס, והן עוררו דיון מעניין

קולונסוקופיה היא בדיקה מומלצת כבדיקת סקר לאיבחון מוקדם ומניעה של סרטן מעי גס אם כי מידת היעילות שלה לא ברורה עד תום.

במחקר שנערך בפולין, נורבגיה, שוודיה והולנד ניסו החוקרים להגדיר את השפעת קולונוסקופיה סקר על תחלואה ותמותה מסרטן מעי גס בקרב אוכלוסייה בסיכון רגיל. המחקר כלל 84,585 משתתפים בריאים בגיל 55-64 אשר חולקו לשתי קבוצות (ביחס 2:1) – האחת קיבלה הזמנה לקולונוסקופיה סקר חד פעמית והשניה לא. מטרות המחקר הראשוניות היו השוואת התחלואה והתמותה מסרטן מעי גס בין שתי הקבוצות.

במעקב של 10 שנים נצפה:

  • מספר הגידולים שאובחנו בקבוצה שהוזמנה לקולונוסקופיה היה 259 לעומת 622 בקבוצה השניה
  • ירידה של 18% בסיכון לסרטן מעי גס בקבוצה שהוזמנה לקולונוסקופיה (0.98% מול 1.2% HR 0.82)
  • הסיכון לתמותה מסרטן מעי לא היה שונה בשתי הקבוצות

עוד תוצאות שעלו מהמחקר:

בקבוצת הקולונוסקופיה (23,673 בדיקות) הסיבוכים כללו 15 מקרים של דימום, ולא היו מקרי פרפורציה או תמותה עקב הבדיקה כלל. כלומר קולונסוקופיה כבדיקת סקר היא בטוחה וכרוכה בשיעור מזערי של סיבוכים.

מספר האנשים שיש לבדוק בכדי למנוע מקרה אחד של סרטן מעי גס הוא 455.

המאמר לווה ב-Editorial אשר ציין כי אמנם התוצאות מראות על יעילות במניעת תחלואה אך בשיעור נמוך מהצפוי, וללא שיפור בתמותה. הסיבות לכך עשויות להיות מגוונות:

ראשית רק 42% מהאנשים שקבלו הזמנה לקולונוסוקפיה אכן ביצעו את הבדיקה. אם בוחנים רק את הקבוצה שאכן עברה קולונוסקופיה מגלים שהירידה בתחלואה היתה משמעותית הרבה יותר והגיע לכ-50%, וכן נצפתה מגמת ירידה בתמותה (טבלה).

כמו כן – שיעור גילוי האדנומות בקבוצת הקולונוסקופיה היה נמוך מהמקובל, דבר היכול להעיד על איכות טכנית ירודה של הבדיקה התלויה במבצע הבדיקה.

המחקר הציע ביצוע חד פעמי בלבד של הבדיקה, ובנוסף מעקב של 10 שנים עשוי להיות קצר מידי בכדי לאתר מגמות תמותה באוכלוסית נבדקים צעירה יחסית כזו.

המחקר גם מציף בעיה עיקרית של היענות ירודה לקולונסוקופיה כבדיקת סקר. יתכן שאם היה מבוצע באוכלוסיה בה ההיענות לבדיקה גבוהה (כגון באזורים רבים בארה"ב שם יש היענות של כ 70% לבדיקה) התוצאות היו שונות.

מקור:

Effect of Colonoscopy Screening on Risks of Colorectal Cancer and Related Death October 9, 2022 DOI: 10.1056/NEJMoa2208375

נושאים קשורים:  קולונוסקופיה,  סרטן מעי גס,  תמותה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו