זאבת אדמנתית מערכתית 12.12.2022

מעורבות של ה-CNS בחולי זאבת נקשרה עם עלייה בתמותה

חולי זאבת עם מעורבות משמעותית של מערכת העצבים המרכזית מראים שיעורי תמותה גבוהים יותר ואלה נקשרים עם מחלה צרברו-וסקולרית ותסמונת מוחית אורגנית

זאבת אדמנתית מערכתית. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Seminars in Arthritis and Rheumatism, מטרת החוקרים היתה לנתח את השכיחות, ההיארעות, השרידות והתרומה לתמותה בעקבות מעורבות משמעותית של מערכת העצבים המרכזית (CNS) בחולי זאבת אדמנתית מערכתית (SLE).

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי והרב מרכזי RELESSER-TRANSי(Spanish Society of Rheumatology Lupus Register) נאספו מטופלים העומדים בדירוג SLE 1997 ACR. החוקרים חישבו את השכיחות, ההיארעות ושיעורי השרידות של חולי SLE נוירו-פסיכיאטרית (NP-SLE) עם מעורבות משמעותית של ה-CNS כקבוצה, וכן את ביטויי ה-NP האינדיבידואליים של מחלה צרברו-וסקולרית (CVD), פרכוסים, פסיכוזה, תסמונת מוחית אורגנית ודלקת בחוט השדרה (transverse myelitis).

בנוסף, תרומתם של הביטויים הללו על התמותה נותחה באמצעות מודלי רגרסיית קוקס עם תקנון לערפלנים.

לצורך המחקר נאספו בסך הכל 3,591 חולי SLE. מתוכם, 412 (11.5%) מטופלים פיתחו 522 ביטויים של CNS NP-SLE ו-61 מטופלים (12%) עם CNS NP-SLE נפטרו.

שיעור התמותה השנתי של חולים עם וללא היסטוריה של CNS NP-SLE היה 10.8% לעומת 3.8%, בהתאמה. באופן פרטני, CVDי(14%) ותסמונת מוחית אורגנית (15.5%) הראו את שיעורי התמותה הגבוהים ביותר בקרב חולים אלה. שיעור התמותה של 10% בחולים עם וללא NP-SLE-CNS הושג לאחר 12.3 שנים לעומת 22.8 שנים, בהתאמה.

מטופלים עם CVD (9.8 שנים) ותסמונת מוחית אורגנית (7.1 שנים) הגיעו לשיעור תמותה של 10% מוקדם יותר בהשוואה להסתמנויות אחרות של CNS NP-SLE.

CNS NP-SLE משמעותיות (יחס הסיכונים 1.85, 1.29-2.67), ובפרט CVD (יחס הסיכונים 2.17, 1.41-3.33) ותסמונת מוחית אורגנית (יחס הסיכונים 2.11, 1.19-3.74) נמצאו כגורמים פרוגנוסטיים בלתי תלויים לשרידות גרועה יותר.

לסיכום, התייצגות משמעותית של NP-SLE ב-CNS במהלך המחלה תורמת לשיעורי תמותה גבוהים יותר, אשר עשויים להשתנות בהתאם לביטוי ה-NP הפרטני של כל מטופל. עוד נמצא כי CVD ותסמונת מוחית אורגנית נקשרו עם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר.

מקור: 

César Magro-Checa et al. Central nervous system involvement in systemic lupus erythematosus: Data from the Spanish Society of Rheumatology Lupus Register (RELESSER), Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2023, https://doi.org/10.1016/j.semarthrit.2022.152121.

נושאים קשורים:  זאבת אדמנתית מערכתית,  זאבת נוירו-פסיכיאטרית,  שרידות,  תחלואה צרברו-וסקולרית,  תסמונת מוחית אורגנית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו