צנתור כלילי 12.12.2022

שימוש בציון CHADS2 להערכת סיכון לשבץ עתידי לאחר צנתור כלילי

במחקר שכלל 11,516 נבדקים נבחן הקשר בין ציון CHADS2 לבין הסיכון ארוך הטווח לשבץ ולחומרת אירועי השבץ במטופלים עם מחלת לב כלילית, עם וללא פרפור פרוזדורים. הנה התוצאות

צנתור לב. צילום: שאטרסטוק

המשמעות הקלינית של ציון CHADS2 במטופלים עם מחלת לב כלילית (Coronary Artery Disease - CAD) וללא פרפור פרוזדורים (Atrial Fibrilation – AF), אינה  ברורה לחלוטין.

במחקר אשר פורסם לאחרונה בכתב העת The American Journal of Cardiology ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין ציון CHADS2 לבין הסיכון ארוך הטווח לשבץ ולחומרת אירועי השבץ. החוקרים בחנו את הקשר תוך השוואה בין חולי CAD עם וללא AF.

המחקר כלל מטופלים ממחקר CREDOי(Coronary Revascularization Demonstrating Outcome). סך הכל, מנתה אוכלוסיית המחקר 11,516 נבדקים עם CAD ולאחר התערבות כלילית מלעורית (PCI), אשר חולקו לשתי קבוצות על פי נוכחות (n=721) והיעדר (n=10,795) AF. כלל המטופלים לא קיבלו טיפול עם נוגדי קרישה בעת שחרורם מבית החולים.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה בין ציוני CHADS2 של 0/1 ל-6 נמצאה עלייה בהיארעות המצטברת של מקרי שבץ על פני חמש שנים מ-2.1% ל-17.1% ומ-4.2% ל-40.7% בקרב הקבוצות עם וללא AF, בהתאמה.

עוד הודגם כי בקרב הקבוצה עם AF מתקיים הבדל מועט מאוד בסיכון המצטבר לשבץ בחמש שנים בין אלה עם ציון 1 לבין אלה עם ציון 2 (3.4% ו-3.7%, בהתאמה). סך הכל נרשמו 423 אירועי שבץ.

כמו כן, נמצא כי בהשוואה בין המטופלים עם/ללא AF לא היה הבדל מובהק בציון modified Rankin Scale scoreי(p = 0.12). לבסוף הודגם כי בקרב שתי הקבוצות כאחד, עלייה בציון CHADS2 נמצא בקשר ישיר לציון modified Rankin Scale score (p = 0.03 ו-p < 0.001, בהתאמה).

מתוצאות מחקר זה עולה כי ציון CHADS2 מוגבר נמצא בקשר ישיר הן להיארעות שבץ והן לחומרת השבץ, וזאת בקרב מטופלים עם וללא רקע של פרפור פרוזדורים.

מקור:

Obayashi, Y., Shiomi, H., Morimoto, T., Tamaki, Y., Inoko, M., Nishikawa, R., ... & CABG Registry Cohort-3 Investigators. (2022). Stroke Risk Stratification With the CHADS2 Score in Patients Without Atrial Fibrillation Who Underwent Percutaneous Coronary Intervention. The American Journal of Cardiology, 181, 9-17.‏

נושאים קשורים:  פרפור פרוזדורים,  מחלת לב כלילית,  שבץ,  CHADS2,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו