ייעוץ פליאטיבי 03.01.2023

עלויות ייעוץ פליאטיבי באשפוז - האם יש לכך הצדקה?

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי עלויות הטיפול הרפואי של מטופלים שמקבלים ייעוץ פליאטיבי מותאם אישית בעת אשפוז נמוכות יותר יחסית למאושפזים שאינם מקבלים ייעוץ

ייעוץ פליאטיבי, אילוסטרציה

לעלייה בעלויות שירותי הבריאות השלכות משמעותיות על הכלכלה העולמית ועל בריאות הציבור. ייעוץ פליאטיבי (Palliative care – PC) מפחית עלויות שירותי בריאות, וזאת בד בבד עם שיפור באיכות החיים.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Palliative Medicine ביקשו החוקרים להעריך את ההשפעה של קבלת ייעוץ בתחום הפליאטיבי על הוצאות בתי חולים במדינות נמוכה ובינונית.

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את נתוני החיוב של מטופלים אשר קיבלו ייעוץ פליאטיבי אישי בבית  חולים שלישוני במשך תקופה של שנה. הנבדקים היו מטופלים עם מחלה קשה (עם אשפוז אחד לפחות במהלך תקופת המחקר). ניתוח הנתונים כלל את נתוניהם של חולים אשר שוחררו מאשפוז בעודם חיים וכאלה אשר מתו במהלכו.

התוצא העיקרי של מחקר זה היה עלות אשפוז. תוצאים משניים כללו: שיעור אשפוזים חוזרים, משך השהייה (length of stay – LOS) ומספר הביקורים במחלקה לרפואה דחופה (emergency department – ED) לאחר שחרור מאשפוז.

המחקר הנוכחי כלל 346 חולים בקבוצת המחקר (חולים אשר קיבלו ייעוץ פליאטיבי) ו-698 חולים בקבוצת הביקורת (לא קיבלו ייעוץ פליאטיבי).

תוצאות המחקר הדגימו כי עלויות האשפוז היומיות של חולים אשר קיבלו ייעוץ פליאטיבי עמדו על 10% פחות מעלויות האשפוז של אלה אשר לא קיבלו ייעוץ. הפרש העלויות היה גדול עוד יותר בקרב החולים אשר נפטרו במהלך האשפוז ובאלה אשר קיבלו ייעוץ במועד מוקדם יותר במהלך האשפוז.

בהשוואה לקבוצת הביקורת, הודגם כי בקבוצה אשר קיבלה ייעוץ פליאטיבי ה-LOS (4.92 לעומת 4.68, P<0.0001), שיעורי האשפוזים החוזרים (24.78% לעומת 36.41%, P<0.001) ומספר הביקורים במחלקות לרפואה דחופה לאחר שחרור היו נמוכים יותר בקבוצה אשר קיבלה ייעוץ (יחס סיכונים: 2.46).

מתוצאות מחקר זה עולה כי עלויות הטיפול הרפואי של מטופלים אשר קיבלו ייעוץ פליאטיבי פרטני בעת אשפוז נמוכות יחסית למאושפזים אשר לא קיבלו ייעוץ מסוג זה. נתונים רבי עוצמה אלה מהווים הצדקה לצורך בשירותי ייעוץ פליאטיבי בעת אשפוז ואת היתרונות שבגישה פשוטה זו.

מקור: 

Estimating the Impact of Inpatient Palliative Care Consultations on Health Care Costs in a Low- and Middle-Income Country. Rana Yamout, Carla Joun, Layal Hamze, and Hibah Osman. Journal of Palliative Medicine 2022 25:12, 1824-1828

נושאים קשורים:  עלויות טיפול,  מאושפזים,  ייעוץ פליאטיבי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו