סרטן שד 01.02.2023

יעילות טיפול קרינתי ואנדוקריני בנשים מבוגרת עם סרטן שד לומינלי

Endocrine Treatment for 5 Years or Radiation for 5 Days for Patients With Early Breast Cancer Older Than 65 Years

רדיותרפיה לטיפול בסרטן השד. צילום: שאטרסטוק

בנשים מבוגרות עם סרטן שד לומינלי קטן יש עבודות שמראות שהטיפול עם הקרנות לא מאריך חיים ולכן יש להתחשב באופציה לוותר על הקרנות בנשים האלה ולתת רק טיפול אנטי-הורמונלי.

אבל האם אפשר לחשוב הפוך – לתת טיפול קרינתי ולוותר על הטיפול ההורמונלי? במיוחד שטיפול עם מעכבי ארומטז כרוך בלא מעט תופעות לוואי, במיוחד כאבי פרקים שיכולים להוריד משמעותי את איכות החיים ומשמעת טיפולית כאשר כ-20-30% מהחולות לא יסיימו את הטיפול. במיוחד היום, כשאפשר להשלים טיפול הקרינתי תוך 5 ימים בלבד, אולי אנו חייבים להציג את האופציה הזאת לחולות.

במאמר הנלווה הכותבים סוקרים את הספרות על השאלה הזאת. במאמר הראו שתוצאות הטיפול תואמות בין טיפול עם הקרנות בלי טיפול הורמונלי וטיפול הורמונלי ללא טיפול עם הקרנות - ללא הבדל בין DFS או OS. יש מחקר שרץ עכשיו שבודק את האפשרות הזאת באופן פרוספקטיבי – מחקר EUROPA שעושה רנדומיזציה בין טיפול עם AI מול טיפול עם APBI בלבד.
עד שיש תוצאות מהמחקר הזאת – אין מהנמנע להציג את זה כאופציה, במיוחד לחולות שיש חשד שיתקשו להסתדר עם טיפול התרופתי.

מקור:

DOI: 10.1200/JCO.22.02171 Journal of Clinical Oncology

נושאים קשורים:  סרטן שד,  טיפול קרינתי,  טיפול אנדוקריני,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו