סל שירותי הבריאות 01.02.2023

משולחנה של אונקולוגית: טיפולים חדשים לסרטן ריאה

מאת ד"ר ברליז ויזנגרין, אונקולוגית בכירה, היחידה לגידולי בית חזה, המרכז הרפואי איכילוב

סל הבריאות בשנת 2022 הביא עימו בשורה משמחת לעשרות חולי סרטן ריאה גרורתי בישראל עם הכללת מספר רב של טיפולים ביולוגים מכווני מטרה (Targeted Therapy) עבור מספר גדול של שינויים. ביניהם הוכנסו הטיפולים המכוונים למוטציית דילוג באקסון 14 של חלבון METי(MET Exon 14 Skipping Mutation) לביטוח הבריאות הציבורי וכך יותר ויותר חולים מקבלים טיפול זה.

עם העלייה במספר המטופלים, נצבר ניסיון חשוב בנוגע לפרוטוקול הטיפול ופרופיל תופעות הלוואי. נכון להיום רשומות בישראל שתי תרופות: Tepotinib ו-Capmetinib. שתי התרופות רשומות כטיפול בקו הראשון למחלה המטסטטית.

השאלה הראשונה שנשאלת, היא האם כדאי לטפל בחולים אלו בטיפול מוכוון מטרה כמו מעכבי MET או דווקא להתחיל עם הטיפול הסטנדרטי והמוכר באימונותרפיה. התשובה לכך מבוססת על מספר עבודות קטנות ורטרוספקטיביות. בכולן נמצא כי לטיפול המכוון מטרה בקו הטיפולי הראשון יש עדיפות על פני טיפול סטנדרטי.

עד כה, 5 מטופלים קיבלו ממני טיפול מסוג זה. המאפיינים שלהם שונים במקצת ממאפייני החולים שאנו רגילים לחשוב עליהם כבעלי סיכוי גבוה ל-Driver Mutation (כדוגמאת EGFR). החולים עם MET Exon 14 Skipping Mutation הם בעלי אחוז דומה של גברים ונשים, כמחצית מהחולים מעשנים ורק במיעוט המקרים קיים פיזור מוחי. בקבוצת החולים שאני טיפלתי בהם, רק אישה אחת היתה עם גרורות מוחיות.

הטיפול ב-tepotinib הוא במינון 450 מ"ג (2 כדורים של 225 מ"ג) פעם ביממה עם אוכל. ברוב המקרים הטיפול יעיל ומאפשר שליטה טובה על המחלה ועל הסימפטומים הנובעים ממנה. יחד עם אחוזי התגובה המרשימים, 46% אחוזי תגובה במחקר ה-Vision שפורסם ב-NEJM בשנת 2020, החולים ואנחנו נאלצים להתמודד עם מגוון תופעות לוואי ייחודיות לטיפול. תופעת הלוואי הקשה והעמידה ביותר לטיפול היא הבצקות הפריפריות. הבצקות מופיעות בכ-70% מהמטופלים אך רק בכ-10% בדרגת חומרה (Grade) 3-4. יחד עם הירידה ברמות האלבומין (בכ-75% מהמקרים) הבצקת עלולה להחמיר ולהשפיע מאוד על איכות החיים של המטופלים. 4 מתוך חמשת המטופלים שלי סבלו מבצקות פריפריות. ברוב המקרים הבצקות נשלטו על ידי הרמת רגליים, אכילת תזונה עתירת חלבונים ושימון העור. במטופל אחד נאלצתי להוריד מינון ובהמשך להפסיק את הטיפול בשל הבצקות.

תופעות לוואי נוספות שנתקלתי בהן הן עייפות (פעילות גופנית מתונה תרמה, כמו תמיד, לתחושת המטופלים), בחילות וירידה בתיאבון (טיפול באנטי אמטיקה סטנדרטית פתרה את הסוגיה). תופעת הלוואי המפחידה ביותר של הטיפול, מחלת ריאות אינטרסטיציאלית (Interstitial Lung Disease), מתרחשת בכ-2% מהמקרים, אני לא נתקלתי בה.

IL-TEP-00132

נושאים קשורים:  סל שירותי הבריאות,  סרטן ריאות,  טיפולים ביולוגיים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך