טיפול פליאטיבי 05.02.2023

סוף החיים הרפואיים – כיצד תופסים אותו חולים מבוגרים?

במחקר שנערך לאחרונה עלו נושאים ונקודות להתערבות טיפולית בקרב מטפלים עיקריים של חולי גליומה ממאירה החווים חרדה. הנה הממצאים

חולה פליאטיבי. אילוסטרציה

התובנות והידע בדבר בריאות וטיפול בריאותי בסוף החיים יכולים להשפיע על תכנון טיפול מוקדם, כגון השלמת הנחיות מוקדמות. במסגרת מחקר תצפיתי שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Palliative Medicine, ביקשו החוקרים לבחון את התפיסה של מבוגרים לגבי מצבי סוף החיים הרפואיים.

המחקר, שנערך בשוויץ, חקר את הנושא בהקשר למאפיינים הסוציודמוגרפיים של המטופלים והתבסס על מדגם ארצי מייצג של מבוגרים בני 58 ומעלה אשר השתתפו בגל השמיני (2019/2020) של החלק השווייצרי של סקר האירופאי לבריאות, הזדקנות ופרישה (שיעור שיתוף פעולה: 94.3%).

החוקרים התייחסו לסבירות הסובייקטיבית ל-11 מצבי סוף חיים בסולם של 4 נקודות: מאוד לא סביר (0-25%), די לא סביר (26%-50%), סביר למדי (51%-75%) ומאוד סביר (76%-100%)

תוצאות המחקר הדגימו כי התפיסות של מבוגרים בדבר מצבים רפואיים בסוף החיים היו הטרוגניות למדי ולעתים קרובות לא מדויקות. נבדקי המחקר העריכו יתר על המידה את הצלחת החייאת לב-ריאה, התועלת של כימותרפיה, אשפוז בבית חולים עבור דלקת ריאות עבור חולים עם דמנציה מתקדמת ועבור תזונה מלאכותית והידרציה בשלב המוות, תוך הערכת חסר של יעילות הטיפול בכאב במצב זה.

פחות מ-28% מהמבוגרים העריכו נכון את הסבירות למוות בבית אבות, בבית חולים או בבית, בהתאמה. צפיות לא מדויקות היו שכיחות יותר אצל גברים (p < 0.01) ואנשים עם קשיים כלכליים (p < 0.05), בעוד שמבוגרים בני 75 ומעלה (p < 0.01) ומשיבים מהחלק דובר הגרמנית של שווייץ (p <0.01) הציגו תפיסות מדויקות יותר.

תוצאות המחקר הדגימו כי השונות הרחבה והדיוק הנמוך של תפיסות סוף החיים מצביעות על היקף ניכר להתערבויות בתקשורת לגבי המציאות של בריאות ובריאות בסוף החיים בשוויץ.

מקור:

Characterizing Distress and Identifying Modifiable Intervention Targets for Family Caregivers of Patients with Malignant Gliomas. Deborah A. Forst, Emilia R. Kaslow-Zieve, Andrea Hansen, Michelle Mesa, Sophia L. Landay, Kit M. Quain, Isabella Sereno, Areej El-Jawahri, Joseph A. Greer, Jennifer S. Temel, and Jamie M. Jacobs. Journal of Palliative Medicine 2023 26:1, 17-27

נושאים קשורים:  מחלה סופנית,  פליאטיבי,  מטפלים,  גליומה ממאירה,  חרדה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו