נוגדי PD-1 12.02.2023

תופעות לוואי נוירולוגיות של נוגדי PD-1 בטיפול במלנומה

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי נוגדי PD-1 הינם בעלי תופעות לוואי נוירולוגיות נדירים עם כי חמורות

נוירולוג בודק צילומי רנטגן בבית חולים (אילוסטרציה)
נוירולוג בודק צילומי רנטגן בבית חולים (אילוסטרציה)

נוגדי PD-1י(programmed cell death protein 1), פמברוליזומאב וניבולומאב, הניתנים כטיפול בודד או בשילוב עם איפילימומאב, הפכו לטיפול הסטנדרטי במלנומה ובמספר רב של גידולים ממאירים אחרים. לטיפול זה תופעות לוואי נוירולוגיות נדירות, אשר לא אופיינו היטב עד כה. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Melanoma research ביקשו החוקרים לתאר ולאפיין את תופעות הלוואי הנוירולוגיות של טיפול זה.

מחקר זה כלל חולים אשר פיתחו תופעות לוואי נוירולוגיות בזמן שטופלו בנוגדי PD-1 לבד או בשילוב עם ipilimumab. המחקר כלל 10 מרכזי סרטן מהם גויסו 58 נבדקים.

תוצאות המחקר הדגימו כי הזמן החציוני מתחילת הטיפול ועד להתפתחות תופעות לוואי נוירולוגיות עמד על 7 שבועות (טווח, 1-86.5 שבועות). במסגרת מחקר זה נרשמו 37 (64%) מקרים של רעילות תרופתית אשר השפיעו על מערכת העצבים ההיקפית. 50 (86%) מטופלים טופלו בקורטיקוסטרואידים, כאשר 22 (37%) מטופלים נזקקו לשינוי אימונומודולציה נוסף, כגון, אימונוגלובולין תוך ורידיים (16), פלזמהרזיס (7), מיקופנולט מופטיל (4), ציקלופוספמיד (1) וריטוקסימאב (1). ב-27 (46%) מהחולים הושג פתרון מוחלט של הסימפטומים הנוירולוגיים, ו-2 (4%) מהחולים מתו כתוצאה מסיבוכים נוירולוגים של הטיפול. שיעור התגובה של הסרטן לאימונותרפיה עמד על 78%, והשרידות החציונית ללא התקדמות לא הושגה.

מתוצאות מחקר זה עולה כי תופעות לוואי נוירולוגיות יכולות להופיע בעת הטיפול עם נוגדי PD-1. תופעות לוואי אלו אינן משפיעות על התגובה לטיפול אך עשויות להיות בלתי הפיכות או להחמיר אצל חלק מהמטופלים. הטיפול עשוי לדרוש אימונומודולציה מעבר לקורטיקוסטרואידים.

מקור:

Smith, Jessica Louisea; Menzies, Alexander M.b,c,d; Cohen, Justine V.e; Mut-Lloret, Margaridaf; Ozgun, Alpaslang; Spain, Laviniah; Park, Johna; Quach, Henry T.i; Pallan, Lalitb; McQuade, Jenniferj; Feng, Sophiek; Sandhu, Shahneenf; Atkinson, Victoriak; Tsai, Katyl; Long, Georgina V.b,c,d; Larkin, Jamesh; Eroglu, Zeynepg; Johnson, Douglas B.i; Sullivan, Ryane; Herkes, Geoffrey K.c,d; Henderson, Andrewm; Carlino, Matteo S.a,b,n. Neurological adverse effects associated with anti-PD1 antibodies alone or in combination with ipilimumab: a multicenter case series. Melanoma Research 32(6):p 451-459, December 2022. | DOI: 10.1097/CMR.0000000000000825

נושאים קשורים:  נוגדי PD-1,  מלנומה,  תופעות לואי נוירולוגיות,  פמברוליזומאב,  ניבולומאב,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו