זיהום בדרכי האוויר 02.03.2023

יעילות טיפול אנטיביוטי בילדים עם זיהומים במערכת נשימה תחתונה

כיום ישנו רישום נרחב של טיפול אנטיביוטי בקרב ילדים הסובלים מזיהומים בחזה. במחקר עוקבה פרוספקטיבי בבריטניה נבחנה יעילות הטיפול. הנה התוצאות

אנטיביוטיקה (צילום: אילוסטרציה)
אנטיביוטיקה (צילום: אילוסטרציה)

כיום ישנו רישום נרחב של טיפול אנטיביוטי בקרב ילדים הסובלים מזיהומים בחזה, אך מנגד ישנם מעט מאוד ניסויים קליניים וגם באלה הקיימים לרוב מגויסת אוכלוסיה נבחרת ולכן ישנו ספק באמינות ממצאיהם.

מטרת המחקר, שממצאיו תוארו בכתב העת British Journal of General Practice, היתה לתעד את יעילות הטיפול האנטיביוטי בקרב ילדים עם זיהומים בחזה. מחקר זה היה מחקר עוקבה מקונן פרוספקטיבי במסגרת רפואה ראשונית. במסגרת המחקר גייסו החוקרים משתתפים בגילאי 1-12 אשר התייצגו עם זיהום לא מסובך בדרכי האוויר התחתונות.

משתתפי המחקר הוקצו באופן אקראי לקבלת טיפול עם אמוקסיצילין 50 מ״ג לק״ג ל-7 ימים או אינבו. לחלופין, השתתפו משתתפים בניסוי תצפיתי מקביל בו בוצע זיווג על פי ציון נטייה כדי לשלוט בערפלנים על בסיס אינדיקציה.

תוצאי המחקר כללו משך תסמינים אשר דורגו לפי דרגות חומרה בינוני-רע או גרוע יותר וכן התקדמות מחלה עד כדי צורך באשפוז להערכה.סך של 764 ילדים (438 בניסוי ו-326 במחקר התצפיתי) נכללו במחקר.

תוצאות המחקר הראו כי הילדים שנכללו היו בעלי תסמינים גרועים יותר בהשוואה לעוקבות קודמות (יותר כיח, חום וקוצר נשימה). הזמן החציוני של אותה התייצגות גרועה עמד על 5-6 ימים, ועוד נמצא כי התסמינים שדורגו כרמת חומרה של בינוני-רע או גרוע יותר נמשכו 6 ימים נוספים ללא טיפול אנטיביוטי.

מעבר לכך, ניתוח הנתונים בכל העוקבה הראה כי טיפול אנטיביוטי הביא לירידה לא מובהקת של פחות מיום אחד  במשך התסמינים שסווגו כרמת חומרה בינוני-רע או גרוע יותר (יחס סיכונים – 1.16, רב״ס 95% - 0.95-1.41). תוצאות אלו היו דומות לאלו שעלו מניתוח הנתונים בניסוי בלבד (יחס סיכונים – 1.13, רב״ס 95% - 0.90-1.43). כמו כן, נמצא כי לטיפול אנטיביוטי לא הייתה גם השפעה על מובהקות התוצאים המשניים במחקר.

ממחקר זה עולה כי טיפול אנטיביוטי במקרים של זיהומים לא מסובכים בדרכי אוויר תחתונות בילדים איננו יעיל, אפילו בעוקבה של ילדים עם התייצגות קלינית פחות טובה.

מקור: 

Antibiotic effectiveness for children with lower respiratory infections: prospective cohort and trial in primary care. Paul Little, Taeko Becque, Alastair D Hay, Nick A Francis, Beth Stuart, Gilly O’Reilly, Natalie Thompson, Kerenza Hood, Michael Moore, Theo Verheij. British Journal of General Practice 2023; 73 (728): e156-e163. DOI: 10.3399/BJGP.2022.0239

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  זיהום בדרכי אוויר תחתונות,  יעילות,  קוצר נשימה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו