אי ספיקת לב 30.03.2023

כיצד ניתן לשפר מצב של אי סבילות למאמץ גופני בחולי אי ספיקת לב?

האם תיקון מהיר של לחץ יתר נימי הריאה יכול לשפר את הקיבולת לביצוע פעילות גופנית במטופלים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה שמור?

הנבדקים ביצעו פעילות גופנית וקיבלו ניטרוגליצרין תת-לשוני או אינבו כל 15 דקות. אילוסטרציה

במחקר שהתפרסם בכתב העת Circulation נמצא כי מטופלים עם אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור סובלים מחוסר יכולת לעמוד במאמצים, אשר איננו מוקל במתן ניטרוגליצרין, למרות ההטבה הנראית בלחצי יתר של נימי הריאה.

אי סבילות למאמץ גופני היא מאפיין של אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור (Heart Failure with Preserved Ejection Fraction - HFpEF). עלייה משמעותית בלחץ היתד בנימי הריאה (Pulmonary Capillary Wedge Pressure - PCWP) בזמן מאמץ היא סימן מובהק ל-HFpEF, וההשערה היא שהוא אחראי לאי סבילות למאמצים. אם זה נכון, הפחתה חדה ב-PCWP אמורה לשפר את היכולת לבצע פעילות גופנית.

על מנת לבחון את ההשערה הזאת, החוקרים העריכו את שיא הקיבולת לבצע פעילות גופנית במטופלים עם HFpEF לאחר מתן של ניטרוגליצרין תוך כדי ביצוע פעילות גופנית, לצורך הפחתה חדה ב-PCWP.

במחקר אקראי עם סמיות בודדת ואסטרטגיית הצלבה נכללו 30 נבדקים עם HFpEF (בגילאי 70±6 שנים, 63% נשים). הנבדקים ביצעו פעילות גופנית (רכיבה על אופניים בישיבה) וקיבלו ניטרוגליצרין תת-לשוני או אינבו כל 15 דקות. PCWP (צינתור של צד ימין של הלב), צריכת חמצן (נשימות X חילוף גזים בכל נשימה) ותפוקת לב (Fick ישיר) הוערכו במנוחה, במאמץ של 20 ווט (Watts- W) ובשיא פעילות גופנית, תוך קבלה של ניטרוגליצרין או אינבו.

תוצאות המחקר הדגימו כי PCWP עלה מ-8±4 עד 35±9 ממ"כ ממנוחה ועד שיא הפעילות הגופנית, בקבוצת הטיפול עם אינבו. בקבוצת הטיפול עם ניטרוגליצרין, נצפתה ירידה מדורגת ב-PCWP בהשוואה לאינבו במנוחה (-1±2 ממ"כ), 20W (-5±5 ממ"כ), ובשיא המאמץ (-7±6 ממ"כ; תרופה X שלב הפעילות p=0.004).

ניטרוגליצרין לא השפיע על שיעור החמצן הנצרך במנוחה, כעבור 20W או בשיא (אינבו: 1.34±0.48 לעומת ניטרוגליצרין: 1.32±0.46 ליטר/דקה; תרופה X פעילות גופנית p=0.984). בהשוואה לאינבו, שימוש בניטרוגליצרין הפחית את נפח הפעימה במנוחה (-8±13 מ"ל) וב-20W (-7±11 מ"ל), אך לא בשיא הפעילות (0±10 מ"ל).

מסקנת החוקרים היתה כי מתן ניטרוגליצרין תת לשוני הפחית את ה-PCWP במהלך פעילות גופנית מירבית ותת מירבית. למרות הירידה ב-PCWP, שיא צריכת החמצן לא השתנתה.

ממצאים אלה מציעים כי הפחתה חדה ב-PCWP אינה מספקת על מנת לשפר את קיבולת פעילות הגופנית וכי ערכים גבוהים של PCWP במהלך ביצוע פעילות גופנית לא מהווים גורם מגביל יחיד עבור מטופלים עם HFpEF.

נושאים קשורים:  אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור,  לחץ יתד בנימי הריאה,  פעילות גופנית,  ניטרוגליצרין,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו