ניוון מקולרי נאו-וסקולרי 15.05.2023

ניוון מקולרי נאו-וסקולרי והתועלת בהזרקות תוך זגוגיתיות

במחקר חדש נמצא כי הזרקות תוך זגוגיתיות חוזרות עם נוגדי VEGF מהוות טיפול יעיל בחולי ניוון מקולרי נאו-וסקולרי הקשור לגיל

ניוון מקולרי הקשור לגיל. אילוסטרציה

במחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Ophthalmology ביקשו החוקרים לחקור את ההשפעה של הזרקות תוך זגוגיות נשנות (serial intravitreal injections – IVIs) עם anti-VEGFי(anti-vascular endothelial growth factor) בחולי ניוון מקולרי נאו-וסקולרי הקשור לגיל (neovascular age-related macular degeneration – nAMD) על משטח העין ועל בלוטות המיבומיאן (meibomian glands – MGs).

מחקר זה בוצע במתכונת רטרוספקטיבית, מבוקרת ותצפיתית. המחקר כלל חולי nAMD המטופלים ב-IVIs חוזרים עם anti-VEGF בעין אחת. העין השנייה שימשה כעין ביקורת. בדיקת פס דמעות ובדיקת משטח העין נערכו בביקור יחיד ולפחות ארבעה שבועות לאחר הזרקות IVIs. פרוטוקול א-ספטי קדם-IVI ניתן לעין המטופלת עם povidone-iodineי(PVP-I).

התוצאים העיקריים של מחקר זה היו איבוד MG עליון ותחתון, TMHי(tear meniscus height), ציון אודם בולברי (bulbar redness – BR), זמן שבירת מסך הדמעות בבדיקה לא פולשנית (noninvasive tear break-up time – NIBUT), אוסמולריות פס הדמעות (tear film osmolarity – Tosm), מבחן שרימר, צביעת קרנית, זמן שבירת מסך הדמעות בבדיקת פלואורוסאין (fluorescein tear film break-up time – TBUT), ביטוי של MG (meibomian gland expressibility – ME) ואיכות נוזל המיבום.

במחקר הנוכחי נכללו 90 נבדקים (עם גיל ממוצע של 77.5 שנים [טווח: 54-95, סטיית תקן: 8.4]). מספר ה-IVIs החציוני עמד 19.5 (טווח: 2-132).

תוצאות המחקר הדגימו כי איבוד ה-MG הממוצע בעפעף עליון עמד על 19.1% (±11.3) ו-25.5% (±14.6) בעין המטופלת ובעין הביקורת, בהתאמה (P = 0.001). בעפעף תחתון, איבוד MG הממוצע עמד על 17.4% (טווח בין- רבעוני: 9.4-29.9) ו-24.5% (14.2-35.2), בעין המטופלת ובעין הביקורת, בהתאמה(P < 0.001).

BR הממוצע היה 1.32 (±0.46) בעין המטופלת ו-1.44 (±0.45) בעין השנייה (P = 0.017). TMH החציוני עמד על 0.36 מ"מ (טווח בין-רבעוני: 0.28-0.52) בעין המטופלת ו-0.32 מ"מ (0.24-0.49) בעין השנייה (P = 0.02). לא נמצא הבדל משמעותי בין העיניים ב-NIBUT, ב-Tosm, במבחן שרימר בצביעת קרנית ב-fluorescein TBUT, ב-ME ובאיכות נוזל המיבום.

מתוצאות מחקר זה עולה כי הזרקות תוך זגוגיתיות חוזרות עם נוגדי VEGF הניתן לאחר ביצוע פרוטוקול קדם טיפולי קשורות לאיבוד מופחת של MG, לעלייה בנפח הדמעות ולירידה בסימני דלקת.

ממחקר זה עולה כי חולי ניוון מקולרי נאו-וסקולרי הקשור לגיל יכולים להפיק תועלת מהזרקות תוך זגוגיתיות חוזרות של נוגדי VEGF.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הזרקות תוך זגוגיות נשנות,  נוגדי VEGF,  בלוטות המיבומיאן,  ניוון מקולרי נאו- וסקולרי הקשור לגיל
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו