צנתור התערבותי 15.06.2023

טיפול קצר או ארוך בנוגד קרישה לאחר הנחת תומכן מפריש תרופה?

האם טיפול עם DAPT למשך 6-3 חודשים יעיל כמו טיפול עם DAPT למשך 12 חודשים לאחר הנחת תומכן מפריש תרופה מהדור החדש? הנה התשובות

תומכן (צילום: אילוסטרציה)
תומכן (צילום: אילוסטרציה)

יש מחסור במידע על אודות יעילות טיפול קצר מועד במשלב טיפול נוגד קרישה (Dual Antiplatelet Therapy - DAPT) לאחר צנתור עם הנחת תומכן מפריש תרופה מהדור החדש. החוקרים בחנו האם טיפול עם DAPT למשך שלושה עד שישה חודשים יעיל כמו טיפול עם DAPT למשך 12 חודשים לאחר הנחת תומכן מפריש תרופה מהדור החדש.

החוקרים ביצעו מחקר אקראי עם תווית פתוחה ב-37 מרכזים רפואיים בדרום קוריאה. למחקר גויסו נבדקים שעתידים לעבור צנתור התערבותי עם הנחת תומכן מפריש סירולימוס מסוג Orsiro biodegradable-polymer או Coroflex ISAR polymer-free. מטופלים עם אוטם בשריר הלב עם עלייה במקטע ST הוצאו מהמחקר.

המטופלים הוקצו אקראית לקבלת טיפול עם DAPT למשך שלושה עד שישה חודשים או למשך 12 חודשים לאחר הצנתור. הרופא המטפל קבע את סוג התרופות שהמטופל יקבל. התוצא העיקרי שנבדק היה סך כל האירועים הקליניים שכללו שילוב של מוות מגורמים לבביים, אוטם בשריר הלב עקב חסימה של העורק בו בוצעה ההתערבות, צורך קליני לפתיחה חוזרת של הנגע, היווצרות קריש בתומכן או אירוע דימום משמעותי (שהוגדר כדימום דרגה 3 או 5 לפי Bleeding Academic Research Consortium כעבור 12 חודשים).

התוצאים השניוניים העיקריים התמקדו בכשל של נגע המטרה אשר כלל שילוב של מוות מגורמים לבביים, אוטם בשריר הלב בכלי הדם שעבר התערבות, צורך קליני לפתיחה חוזרת של כלי הדם ואירוע דמם משמעותי.

במחקר נכללו 2,013 נבדקים (גיל ממוצע של 65.7±10.5 שנים; 1,487 גברים [73.9%], 1,110 [55.1%] שהתייצגו עם תסמונת כלילית חריפה) אשר הוקצו אקראית לקבלת טיפול עם DAPT למשך שלושה עד שישה חודשים (n=1,002) או 12 חודשים (n=1,011).

תוצאות המחקר הדגימו כי התוצע העיקרי הושג עבור 37 (3.7%) נבדקים בקבוצת הטיפול הקצר לעומת 41 (4.1%) בקבוצת הטיפול הארוך. יעד אי-הנחיתות של טיפול קצר עם DAPT בהשוואה לקבוצת הטיפול הארוך הושג (הפרש מוחלט בסיכון של -0.4%, רווח בר-סמך חד-צידי של 95%, -∞ עד 1.1%; p<0.001 עבור אי-נחיתות).

כמו כן, לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית בכשל הנגע (יחס סיכונים של 0.98, רווח בר-סמך של 95%, 0.56-1.71; p=0.94) או דימום משמעותי (יחס סיכונים של 0.82, רווח בר-סמך של 95%, 0.41-1.61; p=0.56) בין קבוצות המחקר. טיפול קצר של שלושה עד שישה חודשים עם DAPT הדגים יעילות טובה במניעת אירועים קליניים עגומים גם בניתוח לפי תתי-קבוצות שונות.

מסקנת החוקרים היתה כי עבור מטופלים שעוברים צנתור התערבותי עם הנחת תומכן מפריש מהדור החדש, טיפול של שלושה עד שישה חודשים עם DAPT יעיל לא פחות מטיפול ארוך יותר למשך 12 חודשים מבחינת מניעה של אירועים קליניים עגומים.

יש צורך בביצוע מחקר נוסף על מנת להכליל ממצאים אלה עבור אוכלוסיות שונות על מנת להגדיר את משטר הטיפול המיטבי עם DAPT למשך של שלושה עד שישה חודשים בלבד.

מקור:

Comparison of 3- to 6-Month Versus 12-Month Dual Antiplatelet Therapy After Coronary Intervention Using the Contemporary Drug-Eluting Stents With Ultrathin Struts: The HOST-IDEA Randomized Clinical Trial. Jung-Kyu Han, Doyeon Hwang, Seokhun Yang, et al. Circulation Mar 5, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  נוגדי קרישה,  צנתור התערבותי,  משך הטיפול,  תומכן מפריש תרופה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו