פעילות מוחית 26.06.2023

ירידה בפעילות קוגניטיבית ותפקוד צרברווסקולרי בקרב המחלימות מסרטן שד

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי בהשוואה לנשים בריאות, נשים אשר החלימו מסרטן שד הינן בעלות ירידה בפעילות מוחית וצרברו-וסקולרית

חולות ונשים אשר החלימו מסרטן שד, מדווחות לעיתים תכופות על ירידה קוגנטיבית. ברם, המכניזם העומד בבסיס מצב זה, הינו עודנו לא ברור. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Breast, ביקשו החוקרים להשוות את השינויים בפעילות צרברו-וסקולרית וקוגניטיבית, בין נשים אשר החלימו מסרטן שד (N=15) לבין נבדקות בריאות (N=15).

במסגרת המחקר נלקחו בחשבון נתונים אנטרופומטריים, מצב רוח, מאפיינים קרדיווסקולריים, ביצוע פעילות גופנית, כוח, ומדידות צרברו-וסקולריות וקוגניטיביות. בדיקת דופלר (Transcranial Doppler ultrasound) שימשה את החוקרים על מנת למדוד תגובתיות צרברו-וסקולרית (cerebrovascular responsiveness – CVR) לעירור פיזיולוגי (היפרקפניה, 5% פד"ח) ופסיכולוגי. הנבדקות הותאמו לפי גיל ו-BMIי(body mass index).

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לנשים אשר ללא היסטוריה של סרטן שד, נשים אשר החלימו מסרטן שד, הינן בעלות CVR נמוך יותר להיפרקפניה (21.5 ± 12.8 לעומת 66.0 ± 20.9 [%], P < 0.001), CVR נמוך יותר בתגובה לעירור קוגניטיבי (15.1 ± 1.5 לעומת 23.7 ± 9.0, P < 0.001) וציון קוגניטיבי כללי נמוך יותר (100 ± 12 לעומת 113 ± 7, P = 0.003). תוצאות אלו נשמרו אף לאחר תקנון לפי משתנים שונים. עוד נמצא, כי ישנו קשר מובהק בין יכולת פעילות גופנית (המאפיין היחיד אשר נמצא קשור באופן ישיר לכלל המדדים העיקריים), לבין התוצאים העיקריים (CVR להיפרקניה: r = 0.492, P = 0.007, CVR לעירור קוגניטיבי: r = 0.555,  P = 0.003 וציון קוגניטיבי כולל: r = 0.625, P < 0.001).

מתוצאות מחקר הזה עולה כי נשים אשר החלימו מסרטן שד, הינן בעלות ירידה בפעילות קוגנטיבית וצרברו-וסקולרית, וזאת בהשוואה לנשים ללא רקע של סרטן שד. ניתן לייחס תוצאים אלו לאפקט של סרטן ושל הטיפול בסרטן על בריאות מוחית.

נושאים קשורים:  פעילות מוחית,  יכולת קוגניטיבית,  סרטן השד,  צרברו-וסקולרי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו