דליריום 26.06.2023

הערכה פרוגנוסטית במטופלים עם דליריום

הערכה פשוטה של קשב ואוריינטציה יכולה להועיל בניבוי תוצאים ובכללם תמותה במטופלים עם דליריום

דליריום. צילום: אילוסטרציה

זיהוי גורמי סיכון הקשורים לתוצאים שליליים של מטופלים עם דליריום הוא בעל חשיבות כחלק מההערכה הפרוגנוסטית של חולים אלו. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Psychiatry Research & Clinical Research, ביקשו החוקרים לבחון כיצד מדד הערכה פשוט ואובייקטיבי לתפקוד קוגניטיבי בקרב חולים עם דליריום יכול לשמש כלי יעיל להערכת שרידות ותמותה.

מחקר זה נערך במתכונת רטרוספקטיבית וכלל סך של 55 נבדקים בני 65 ומעלה, אשר אובחנו עם דליריום. החוקרים התבססו על מידע (מהייעוץ הראשוני ועוד 5 נקודות זמן שונות) אובייקטיבי בדבר קשב ואוריינטציה בזמן ומרחב, מרישומיהם הרפואיים של הנבדקים. המטופלים חולקו לקבוצות לפי תפקוד קוגניטיבי נמוך (low cognitive function – LCF) וגבוה (high cognitive function – HCF). חומרת המצב בביקור ראשון ושבוע לאחר טיפול, הוערכה בעזרת מדד Clinical Global Impressions‐Severity scale. התוצא העיקרי של מחקר זה היה שרידות\תמותה לאחר 6 חודשים.

תוצאות המחקר הדגימו כי למרות שמדד Clinical Global Impressions‐Severity scale לא היה שונה בין הקבוצות בביקור הראשון, שבוע לאחר הטיפול, התקבלו ציונים נמוכים באופן משמעותי בקבוצת HCF, וזאת בהשוואה לקבוצת LCF. עוד נמצא, כי לאחר 6 חודשים לנבדקי קבוצת LCF היתה שרידות נמוכה באופן משמעותי. ניתוח לוגיסטי רב-משתני הדגים תוצאות דומות (יחס סיכונים: 17.049, רווח בר- סמך 95%: 2.415-120.373, p = 0.004).

מתוצאות מחקר זה עולה כי בקרב מטופלים עם דליריום, הערכה פשוטה של קשב ואוריינטציה (הערכה קוגניטיבית) יכולה להועיל בניבוי תוצאים, ובכללם תמותה.

נושאים קשורים:  דליריום,  ניבוי,  פרוגנוזה,  שרידות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו