סוכרת סוג 1 18.07.2023

האם רמות גלוקוז ליליות משפיעות על תפקוד ביום המחרת?

במחקר נמצא כי תנודתיות ברמות הגלוקוז בלילה, ובעיקר רמות קיצוניות של גלוקוז, משפיעות לרעה על השינה ועל התפקודים האובייקטיביים והמדווחים של נבדקים עם סוכרת סוג 1 למחרת

בדיקת רמות גלוקוז בדם (אילוסטרציה)
בדיקת רמות גלוקוז בדם (אילוסטרציה)

יש ראיות לכך שסוכרת סוג 1 משפיעה על תפקוד ויכולת לבצע פעולות יומיומיות, אך לא מובן איך שינויים חדים בריכוז הגלוקוז משפיעים בהקשר זה.

בעזרת ניתוח משוואות מבניות דינמיות החוקרים בחנו האם רמות גלוקוז ליליות (מקדם השונות, שיעור הזמן עם ריכוז מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל, שיעור הזמן עם ריכוז מעל 250 מ"ג/ד"ל) יכולות לנבא שבעה תוצאים של תפקוד ביום שלמחרת (משימות קוגניטיביות, פעילות גופנית שנבדקה בעזרת מד-תאוצה, דיווח עצמי על השתתפות בפעילויות) עבור מבוגרים עם סוכרת סוג 1. הם ביצעו ניתוח מיתון ותיווך ובחנו האם קשרים קצרי-מועד ניבאו תוצאים כלליים עליהם דיווחו הנבדקים.

תוצאות המחקר הדגימו כי מקדם השונות (p=0.017) ושיעור הזמן עם ריכוז גלוקוז מעל 250 מ"ג/ד"ל (p=0.037) חזו באופן משמעותי את התפקוד של נבדקים בבוקר שלאחר מכן. מבדקים מצומדים הדגימו כי מקדם שונות גבוה יותר נמצא קשור לירידה בריכוז (p=0.028) והשתתפות נמוכה במשימות תובעניות (p=0.028), שיעור הזמן בו ריכוז הגלוקוז היה נמוך מ-70 מ"ג/ד"ל נמצא קשור לירידה בריכוז (p=0.024) ושיעור הזמן עם ריכוז גלוקוז מעל 250 מ"ג/ד"ל נמצא קשור לישבנות ממושכת יותר (p=0.024).

ההשפעה של מקדם השונות על הריכוז נמצא קשור באופן חלקי להפרעה בהמשכיות השינה. שונות אישית בהשפעה של שיעור הזמן הלילי עם ריכוז גלוקוז מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל על יכולות הריכוז ביום המחר ניבאה את החדירות הכללית של המחלה (p=0.016) ואת איכות החיים המקושרת לסוכרת (p=0.036).

מסקנת החוקרים היתה כי רמות ליליות של גלוקוז מנבאות הפרעות בתפקודים אובייקטיביים ובתפקוד לפי דיווח עצמי ואף יכולות לפגוע בתוצאים כלליים, לפי דיווח הנבדקים. ממצאים אלה, שנצפו בהקשר של תוצאים שונים, מדגישים את ההשפעה הרחבה שיש לתנודות בריכוז הגלוקוז על התפקוד של מבוגרים עם סוכרת סוג 1.

מקור:

Elizabeth A. PyatakDonna Spruijt-MetzStefan SchneiderRaymond HernandezLoree T. PhamClaire J. HoogendoornAnne L. PetersJill CrandallHaomiao JinPey-Jiuan LeeJeffrey S. Gonzalez; Impact of Overnight Glucose on Next-Day Functioning in Adults With Type 1 Diabetes: An Exploratory Intensive Longitudinal Study. Diabetes Care 1 July 2023; 46 (7): 1345–1353. https://doi.org/10.2337/dc22-2008

נושאים קשורים:  תנודות ליליות ברמות הגלוקוז,  סוכרת סוג 1,  תפקוד אובייקטיבי,  השתתפות בפעילויות,  השפעה כללית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו