גליובלסטומה 18.07.2023

תוצאי טיפול פליאטיבי בחולי גליובלסטומה

ממחקר חדש עולה כי על אף היתרונות שביישום טיפול פליאטיבי בקרב חולי גליובלסטומה, השימוש בו נדיר יחסית

גליובלסטומה ב-MRI. צילום: שאטרסטוק

באופן מסורתי, הטיפול הפליאטיבי נמצא בשימוש בחסר בקרב חולי גליובלסטומה. המידע בדבר השימוש בטיפול פליאטיבי והשימוש בטיפול התערבותי מציל חיים בקרב חולים אלה הינו עודנו חסר.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Palliative Medicine, ביקשו החוקרים לזהות ולהשוות את השימוש בשירותי בריאות ובהתערבויות מצילות חיים בקרב מטופלים עם גליובלסטומה אשר קיבלו טיפול פליאטיבי ואלה אשר לא קיבלו את הטיפול.

המחקר הנוכחי בוצע במתכונת פרוספקטיבית ובהסתמך על מרשם Taiwan Cancer Registry (ינואר 2007-דצמבר 2017). נתוני המחקר כללו מאפיינים דמוגרפיים, שימוש בשירותי בריאות (לפי רישומי ביטוח ההבריאות הלאומי) וצורך בהתערבות מצילת חיים. המחקר הנוכחי כלל 1,994 נבדקים עם גליובלטומה, 1,784 התאימו לקריטריוני ההכללה ו-613 (34%) מתוכם קיבלו טיפול פליאטיבי.

תוצאות המחקר הדגימו כי מטופלים עם גליובלסטומה אשר קיבלו טיפול פליאטיבי היו בעלי שרידות ארוכה יותר. אלו ללא טיפול פליאטיבי, רשמו הרבה יותר פניות למיון וזמן שהות ארוך משמעותית בטיפול נמרץ. לחולים אלה נרשם צורך רב בהתערבויות פולשניות מצילות חיים (על רקע לבבי/ נשימתי).

מתוצאות מחקר זה עולה כי למטופלים עם גליובלסטומה ללא טיפול פליאטיבי סיכוי גבוה יותר להתערבות מצילת חיים במהלך השנה האחרונה לחייהם, זאת ללא רווח מבחינת שרידות. תוצאות אלו מדגישות את חשיבות יישום הטיפול הפליאטיבי בחולי גליובלסטומה.

נושאים קשורים:  פליאטיבי,  גליובלסטומה,  תוצאים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו