תחלואת לב 30.07.2023

סיכון מוגבר לאירוע קרדיווסקולרי במאושפזים עקב מחלה זיהומית

במחקר נמצא קשר בין זיהומים חמורים שמובילים לאשפוז לעלייה בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי משמעותי בתקופה שמיד לאחר האשפוז

אשפוז. אילוסטרציה

טרם ידוע האם חשיפה למחלות זיהומיות מקושר לסיכון עודף לתחלואה לבבית. החוקרים כימתו סיכון ארוך וקצר טווח לתחלואה קרדיווסקולרית עבור אנשים עם זיהום חמור והעריכו את הסיכון המיוחס (population attributable fraction).

החוקרים ניתחו נתונים עבור 331,683 נבדקים ללא תחלואה לבבית בבסיס (2006-2010) מתוך UK Biobank ושכפלו את הממצאים העיקריים באוכלוסיה נבדלת שכללה שלושה מחקרי עוקבה פרוספקטיביות שהכילו 271,329 נבדקים מפינלנד (נתוני בסיס מהשנים 1986-2005). גורמי סיכון קרדיווסקולריים נמדדו בבסיס.

החוקרים קשרו בין מחלה זיהומית (חשיפה) לבין היארעות של אירוע קרדיווסקולרי משמעותי לאחר הזיהום, שהוגדר כאוטם לבבי, מוות מסיבות לבביות ושבץ קטלני ולא קטלני (תוצא) בעזרת רשומה רפואית או מכתבי פטירה. לאחר מכן חישבו יחסי סיכונים מתוקננים עבור מחלות זיהומיות כגורם סיכון קצר או ארוך מועד עבור היארעות של אירוע קרדיווסקולרי משמעותי. חושב גם שיעור הסיכון המיוחס לסיכון אורך טווח.

תוצאות המחקר הדגימו כי במהלך תקופת מעקב ממוצעת של 11.6 שנים, 54,434 נבדקים אושפזו בעקבות זיהום ו-11,649 חוו אירוע קרדיווסקולרי משמעותי.

בהשוואה לנבדקים ללא עדות לזיהום משמעותי, אלה שאושפזו עקב זיהום חוו עלייה בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי משמעותי, כמעט ללא קשר לסוג הזיהום.

הקשר החזק ביותר נמצא במהלך החודש הראשון לאחר המחלה הזיהומית (יחס סיכונים של 7.87, רווח בר-סמך של 6.36-9.73), אך הסיכון נותר מוגבר לכל אורך תקופת המעקב (יחס סיכונים של 1.47, רווח בר-סמך של 95%, 1.4-1.54).

ממצאים אלה היו דומים גם בעוקבת השכפול (יחס סיכונים של 7.64 [רווח בר-סמך של 95%, 5.82-10.03] במהלך החודש הראשון לאחר הזיהום, ויחס סיכונים של 1.41 [רווח בר-סמך של 95%, 1.34-1.48] במהלך תקופת מעקב ממוצעת של 19.2 שנים).

לאחר תקנון עבור גורמי סיכון קרדיווסוקולריים, הסיכון המיוחס לזיהומים חמורים עבור היארעות של אירוע קרדיווסקולרי משמעותי עמד על 4.4% בעוקבת UK Biobank ו-6.1% בעוקבת השכפול.

מסקנת החוקרים היתה כי זיהומים חמורים שמובילים לאשפוז נמצאו קשורים לעליה בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי משמעותי בתקופה שמיד לאחר האשפוז. נמצא גם סיכון מעט מוגבר בטווח הארוך, אך לא ניתן לשלול ערפול עבור תקופה זו.

מקור:

Severe Infection and Risk of Cardiovascular Disease: A Multicohort Study. Pyry N. Sipilä, Joni V. Lindbohm, G. David Batty, et al. Circulation Mar 27, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלה זיהומית,  סיכון מיוחס,  סיכון עודף,  אירוע קרדיווסקולרי,  אשפוז
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו