מחלות לב 06.08.2023

EvidenceNOW: האם התכנית למניעת מחלות לב וכלי דם עובדת?

כיצד השפיע יישום התכנית לאחר עשור והאם התכנית אכן הובילה לשיפור בסיכון למחלות לב וכלי דם טרשתיות? הנה התוצאות

בדיקת לחץ דם. אילוסטרציה

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of the American Board of Family Medicine, ביקשו החוקרים להעריך בעזרת מודל ניתוח אנאליטי את הירידה בסיכון לעשר שנים למחלות לב וכלי דם טרשתיות (atherosclerotic cardiovascular disease – ASCVD), וזאת תוך בחינת יישום EvidenceNOW, יוזמה רב-מדינתית לצמצום ASCVD.

תכנית EvidenceNOW כוללת (A - aspirin) אספירין מניעתי בחולים בסיכון גבוה, (B - blood pressure) בקרת לחץ דם עבור אנשים עם יתר לחץ דם (C - cholesterol) ניהול כולסטרול ו-(S - screening/smoking) סקר עישון והפסקת עישון (ABCS).

המחקר הנוכחי כלל סך של 1,278 נבדקים משנות יישום של EvidenceNOW (2015-2017), מידע בדיווח עצמי של מטופלים בגילאי 40-79 אשר מילאו את שאלון National Health and Nutrition Examination Surveyי(N=1,291, 2015-2016) ונתוני ניבוי סיכון לעשר שנים של ASCVD. התוצא העיקרי של מחקר זה היה סיכון ל-ASCVD בעשר שנים.

תוצאות המחקר הדגימו כי הסיכון הממוצע ל-ASCVD בעשר שנים לפני יישום EvidenceNOW עמד על 10.11%. לאחר יישום EvidenceNOW הסיכון עמד על 10.03% (ירידת סיכון אבסולוטית של 0.08, P ≤ .001). תכנית זו יכולה להביא למניעת אירועי ASCVD בקרב 3,169 מטופלים ויחסוך הוצאות רפואיות ישירות הנאמדות בכ-150 מיליון דולר. סה"כ כארבעה מיליון בני 40-79 יכולים ליהנות מיישום EvidenceNOW.

מתוצאות מחקר זה עולה כי שינויים מניעתיים קלים יכולים להביא לשיפור משמעותי בשיעורי הסיכון ל-ASCVD ולהביא למניעת תמותה.

נושאים קשורים:  רפואת משפחה,  מניעה,  מחלות לב,  טרשת עורקים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו