מלנומה עורית 15.08.2023

הקשר בין שפע פיגמנטרי של מלנומה לשרידות

הקשר בין היסטופתולוגיה של פיגמנטציה של גידולי מלנומה לבין פרוגנוזה ושרידות נבחנה במחקר חדש. הנה התוצאות

מלנומה (מקור צילום: ויקיפדיה)
מלנומה (מקור צילום: ויקיפדיה)

המספר ההולך וגדל של חולי מלנומה מחייב את פיתוחן של אסטרטגיות מיטביות להערכת פרוגנוזה, אשר מטרתן שיפור התאמת הטיפול והמעקב אחרי החולים. המשמעות הפרוגנוסטית של פיגמנטציה של תאי גידול עודנה לא ברורה.

במסגרת מחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Pigment Cell & Melanoma Research, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין היסטופתולוגיה של פיגמנטציה של גידולי מלנומה לבין פרוגנוזה ושרידות.

במחקר זה נכללו 775  משטחי המטוקסילין ואאוזין (Hematoxylin and eosin - H&E) של חולי מלנומה אשר אובחנו בין השנים 2012-2015. החוקרים ביצעו הערכה של פיגמנט המלנין (שני חוקרים) ובחנו את ההשפעה של פיגמנטציה על שרידות ספציפית למלנומה.

תוצאות המחקר הדגימו כי למלנומה לא פיגמנטרית (n = 99) היתה שרידות ספציפית למלנומה של 67.7%. במלנומה עם פיגמנטציה מתונה (n = 384) חושבה שרידות ספציפית למלנומה של 85.9% ולמלנומה בעלת פיגמנט חזק (n = 292) שרידות של 91.4% (p < .001). בניתוח של שרידות ספציפית למלנומה ובהתאמה לשלב ה-pT ולפיגמנטציה, הודגמה השפעה לא מובהקת של שפע הפיגמנטציה, וזאת עם יחס סיכונים של 1.277 (p = .74).

מתוצאות מחקר זה עולה כי למטופלים עם מלנומה פיגמנטרית, פרוגנוזה טובה יותר מאשר אלה עם מלנומה לא פיגמנטרית. יתרה מכך, נראה ששפע הפיגמנטציה מספק אומדן פרוגנוסטי ראשון. עם זאת, לא נראה שאומדן זה מספק ערך משמעותי להערכה פרוגנוסטית על פי סיווג ה-AJCC 2017 pT.

מקור:

Aebischer, V., Abu-Ghazaleh, A., Metzler, G., Riedl, L., Garbe, C., Flatz, L., Eigentler, T., & Forchhammer, S. (2023). Histopathologic abundance of pigmentation correlates with disease-specific survival in malignant melanoma but is not independent of current AJCC pT stage. Pigment Cell & Melanoma Research, 00, 1–10. https://doi.org/10.1111/pcmr.13114

נושאים קשורים:  מלנומה,  פיגמנטציה,  פרוגנוזה,  שרידות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו