מחלת הנטינגטון 17.08.2023

השפעת חרדת מוות בחולי הנטינגטון על בריאות נפשית ואיכות חיים

מחקר חדש מדגים כיצד בקרב חולים במחלת הנטינגטון, חרדת מוות קשורה להידרדרות בבריאות נפשית ובאיכות חיים הקשורה לבריאות

מוות, תמותה. אילוסטרציה

שאלון HDQLIFE™ Concern with Death and Dyingי(CwDD) הוא שאלון בדיווח עצמי להערכת חרדת מוות והפחד מתהליך הפטירה בקרב מטופלים עם מחלת הנטינגטון (Huntington disease – HD).

מחקרי עבר הראו כי חרדת מוות מהווה חלק אינהרנטי מכל שלבי המחלה. התערבות פליאטיבית הוכחה כמפחיתה חרדת מוות בקרב חולים עם מחלה אונקולוגית מתקדמת, אך טרם נחקרה בחולי HD.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Palliative Medicine, ביקשו החוקרים לבחון כיצד שינויים אורכיים בנושאים הקשורים לאיכות חיים הקשורה לבריאות (health-related quality of life – HRQoL) יכולים לעזור לאופטימיזציה של התערבות נוירופליאטיבית בחולי HD.

מחקר זה התבסס על שאלוני HDQLIFE אשר עסקו ב-HRQoL בתחומים פיזיים, מנטליים, חברתיים וקוגניטיביים. השאלונים מולאו במצב הבסיס ולאחר 12 ו-24 חודשים. בעזרת מודלים ליניאריים עם השפעות מעורבות, בדקו החוקרים כיצד חרדת מוות במצב הבסיס קשורה לשינויים ב-HRQoL, וזאת לאחר התאמה לחרדת מוות במצב הבסיס ולמשתנים תחלואתיים וסוציו-דמוגרפיים.

תוצאות המחקר הדגימו כי HDQLIFE CwDD גבוה יותר במצב הבסיס קשור לירידה ב-HDQLIFE בתחומים של קושי בדיבור, איכות חיים נוירולוגית (NeuroQoL) בתחומי דיכאון, אובדנות, משמעות ותכלית, אפקט חיובי ושלומות.

מתוצאות מחקר זה עולה כי חרדת מוות מהווה גורם סיכון פוטנציאלי להידרדרות בבריאות נפשית ולהחמרה של קשיי דיבור. החוקרים קוראים לביצוע מחקרי המשך פרוספקטיביים, במטרה להעריך את התועלת של התערבות פליאטיבית המתמקדת בחרדת מוות/ בריאות נפשית, למניעת הפגיעה באיכות חיים הקשורה לבריאות בחולי HD.

מקור:

Leonard L. Sokol, Jonathan P. Troost, Danny Bega, Jane S. Paulsen, Benzi M. Kluger, Allison J. Applebaum, Samuel Frank, Martha A. Nance, Karen E. Anderson, Joel S. Perlmutter, Colin A. Depp, Jordan Grafman, David Cella, and Noelle E. Carlozzi. Death Anxiety in Huntington Disease: Longitudinal Heath-Related Quality-of-Life Outcomes. Journal of Palliative Medicine.Jul 2023.907-914.http://doi.org/10.1089/jpm.2022.0160

נושאים קשורים:  פליאטיבי,  מחלת הנטינגטון,  חרדת מוות,  בריאות נפשית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו