סכיזופרניה 03.09.2023

מנבאים להפסקת הטיפול בחולי סכיזופרניה

מנת משכל ויכולת פתרון בעיות נמצאו כשני המאפיינים המשמעותיים ביותר לניבוי הפסקת הטיפול בסכיזופרניה

צללית אדם, סכיזופרניה (צילום: אילוסטרציה)
צללית אדם, סכיזופרניה (צילום: אילוסטרציה)

הפסקת טיפול בסכיזופרניה במהלך ניסויים קליניים מהווה אתגר משמעותי, במיוחד בתחילתן של התערבויות ארוכות טווח. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסו לאחרונה בכתב העת Psychiatry Research, ביקשו החוקרים לזהות מנבאים להפסקת טיפול בסכיזופרניה במשך מעקב של 18 חודשים.

המחקר הנוכחי כלל 102 נבדקים עם סכיזופרניה אשר היו בתחילת הטיפול (רב מרכזי). המחקר ארך 18 חודשים, בהם הוקצו הנבדקים לקבלת טיפול קוגניטיבי (Cognitive Enhancement Therapy, n=58) או טיפול תומך מועשר (Enriched Supportive Therapy ,n=44).

מודלים של רגרסיה לוגיסטית בינארית חד ורב משתנים בחנו הבדלים בתוצאים דמוגרפיים, קוגניטיביים והתנהגותיים בין המשתתפים שהשלימו את הטיפול לבין אלה שהפסיקו אותו.

תוצאות המחקר הדגימו כי 53 משתתפים (52%) הפסיקו את הטיפול, ללא הבדל משמעותי בשיעור ההפסקות בין קבוצות הטיפול. מנבאים רב משתנים משמעותיים של הפסקת הטיפול כללו: מנת משכל (לינארית) ופתרון בעיות (עקמומיות).

לפי מודל הניבוי, בתחילה, ככל שהציונים של יכולת פתרון בעיות גדלו, ההסתברות לאי השלמת טיפול גדלה. עם זאת, לאחר ציון של 41, ההסתברות שלא להשלים ירדה עם העלייה בציון. לאנשים שלא השלימו טיפול היו ציוני IQ נמוכים משמעותית בהשוואה למסיימים.

ניתוחי פוסט-הוק הצביעו על כך שמשתתפים שהפסיקו את הטיפול לפני אמצע הטיפול היו בעלי האתגרים האינטלקטואליים הגדולים ביותר. מתוצאות מחקר זה עולה כי ככל הנראה, המנבאים המשמעותיים ביותר להפסקת הטיפול בסכיזופרניה הם מנת משכל ויכולת פתרון בעיות.

מקור:

Predictors of treatment discontinuation during an 18-month multi-site randomized trial of Cognitive Enhancement Therapy for early course schizophrenia. Jessica A. Wojtalik, Wilson J. Brown, Raquelle I. Mesholam-Gately, Anju Kotwani, Matcheri S. Keshavan, Shaun M. Eack. Psychiatry Research August 2023

נושאים קשורים:  סכיזופרניה,  הפסקת טיפול,  ניבוי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו