תיאור מקרה 05.09.2023

תיאור מקרה: מפרצת ענק בעורק כלילי ימני

מפרצת ענק של העורקים הכליליים היא חריגה ונדירה ביותר. תיאור מקרה של מטופל בשנות ה-70 לחייו עם מפרצת של 4.5×4 ס"מ באמצע העורק וזרימה מוגבלת לכלי הדם הדיסטליים

מפרצת של העורקים הכליליים. אילוסטרציה

מפרצת ענק של העורקים הכליליים (Giant coronary artery aneurysms – GCAAs), היא חריגה ונדירה ביותר. בשל נדירותן, ישנו חסר בנתונים על ניהול GCAAs. במאמר אשר פורסם בכתב העת BMC geriatrics, דווח על מקרה של גבר בשנות ה-70 לחייו, שהתייצג עם החמרה בקוצר נשימה ובצקת דו-צדדית בגפיים התחתונות ואובחן עם אוטם בשריר הלב ללא עליות ST.

אנגיוגרפיה כלילית הדגימה עורק כלילי ימני מפותל עם צורת Shepherd’s crook, אקטזיה, מפרצת ענקית של 4.5×4 ס"מ באמצע העורק וזרימה מוגבלת לכלי הדם הדיסטליים. בוצעה סגירה (clipping) וכריתה של המפרצת עם השתלת מעקף כלילי.

GCAAs בדרך כלל שקטים ונחשבים לאבחנה אינסידנטלית. פתולוגיה זו יכולה להופיע גם עם תסמינים לבביים משתנים. אפשרויות הטיפול כוללות ניהול רפואי, אנגיופלסטיה כלילית מלעורית וניתוח.

לפי הספרות המוגבלת הזמינה, כריתה כירורגית הדגימה תוצאים חיוביים, במיוחד ב-GCAAs סימפטומטיים. המטופל דיווח על שיפור סימפטומטי משמעותי בביקור המעקב במשרד.

מקור:

Ali S, Khan M, Farooq F, et al. Giant right coronary artery aneurysm in a dominant right system. BMJ Case Reports CP 2023;16:e253980.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  מפרצת ענק של העורקים הכליליים,  קרדיולוגיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו