תיאור מקרה 13.09.2023

תיאור מקרה: טיפול בפמברוליזומאב הוביל למצב מסכן חיים

מקרה מלמד של בן 71 עם הישנות מסכנת חיים של אנמיה המוליטית, טרומבוציטופניה ופגיעה חריפה בכליות לאחר טיפול במנה בודדת של פמברוליזומאב

תרופה בעירוי. אילוסטרציה

מסיפור מקרה אשר פורסם לאחרונה עולה כי בחולים עם מחלות אוטואימוניות קיימות, על הרופאים לשקול היטב את היעילות הצפויה והרעילות הפוטנציאלית של התחלת טיפול עם ICIs.

מעכבי נקודת בקרה חיסונית (Immune Checkpoint Inhibitors – ICIs) חוללו מהפכה בטיפול בסרטן. עם זאת, השימוש בהם הוגבל בחולים עם מחלות אוטואימוניות קיימות, וזאת עקב חששות לגבי סיכון מוגבר לתופעות לוואי חיסוניות (immune related – Adverse Events – irAEs).

במאמר שפורסם בכתב העת BMC geriatrics, דווח על מקרה של מטופל בן 71 עם אדנוקרצינומה של הריאות בשלב IV והיסטוריה של אנמיה המוליטית מתווכת משלים בזמן רמיסיה.

לאחר קבלת מנה בודדת של פמברוליזומאב, חווה המטופל אנמיה המוליטית חוזרת ומסכנת חיים, טרומבוציטופניה דה-נובו, שלשולים, דלקת בשריר הלב ופגיעה חריפה בכליות.

בדיקות מעבדה אישרו את האבחנה של תסמונת אוון, עם PAIgG חיובי ובדיקת אנטיגלובולין ישירה חיובית.

טיפול עם methylprednisolone תוך ורידי במינון של 2 מ"ג/ ק"ג הביא לתגובה חיובית, עם פתרון של התסמינים והתאוששות מהירה של תפקוד הכליות. הגורם הסביר להיפופרפוזיה פרה-רנאלית (אשר הוכח על ידי יחס BUN לקריאטינין של 48.1), המוביל לפגיעה טובולרית חריפה, יוחס לשלשול על רקע פמברוליזומאב.

מקרה זה ממחיש הישנות מסכנת חיים של אנמיה המוליטית אוטואימונית מתווכת-משלים, הנגרמת על ידי ICIs. בחולים עם מחלות אוטואימוניות קיימות, על הרופאים לשקול היטב את היעילות הצפויה ואת הרעילות הפוטנציאלית לפני התחלת טיפול עם ICIs. בנוסף, התרחשות של פגיעה כלייתית חריפה במהלך טיפול  עם ICIs מוסיפה מורכבות ודורשת אבחנה מבדלת זהירה.

מקור:

Zhang, X., Gao, Bx., Guo, Cy. et al. A 71-year-old male with a life-threatening recurrence of hemolytic anemia, thrombocytopenia, and acute kidney injury after pembrolizumab therapy: a case report. BMC Geriatr 23, 478 (2023). https://doi.org/10.1186/s12877-023-04181-w

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  מעקבי נקודת בקרה,  תופעות לוואי,  אנמיה המוליטית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
18.09.2023, 18:34

למה לחפש מקרים מחו"ל, אחת החולות הראשונות שטופלו בשיבא במסגרת ניסוי של פמברוליזומאב בחולות עם סרטן שד גרורתי טריפל-נגטיב, פיתחה פנציטופניה פולמיננטית אחרי מנה אחת, ונפטרה.