סוכרת סוג 1 27.09.2023

כיצד ניתן לשמור על בריאות העור של חולי סוכרת סוג 1?

תכנית טיפול בסיסית בעור מפחיתה באופן חלקי את הגירוי העורי שנגרם בעקבות דקירות ושימוש במכשירי ניטור וטיפול בסוכרת סוג 1

הזרקת אינסולין לטיפול בסוכרת (אילוסטרציה)
הזרקת אינסולין לטיפול בסוכרת (אילוסטרציה)

מכשור שמספק טיפולי אינסולין ומודד רמות גלוקוז בדם מהווה אבן דרך בטיפול בסוכרת סוג 1 בעידן המודרני. עם זאת, השימוש התדיר במכשור כזה מקושר להתפתחות של הפרעות עוריות, ובמיוחד אקזמה ופצעים. טיפול מיטבי בעור יכול למנוע סיבוכים עוריים, אך טרם בוצעו מחקרים התערבותיים שיספקו מידע מבוסס ראיות בנושא.

מטרת מחקר זה היתה לספק מידע מהימן בנוגע לטיפול מיטבי בעור למניעת סיבוכים עוריים בעקבות שימוש במכשור עבור בדיקה וטיפול בחולי סוכרת סוג 1.

במחקר התערבותי מבוקר זה שבוצע באשכולות, החוקרים בחנו את יעילות תכנית בסיסית לטיפול בעור (הכוללת קרם ליפידי, הסרה והימנעות מחיטוי). השתתפו במחקר 170 ילדים ובני נוער עם סוכרת סוג 1 אשר הוקצו אקראית לקבוצת ההתערבות (n=112) או לקבוצת מקרי הביקורת (n=58). הנבדקים הגיעו לביקורת אחת לרבעון במהלך השנה הראשונה לאחר התאמת המכשיר שבו ביצעו הערכה קלינית וראיון, במתאר ללא סמיות.

תוצאות המחקר הדגימו כי אקזמה או פצעים נצפו עבור 33.6% מהנבדקים בקבוצת ההתערבות בהשוואה ל-46.6% מהנבדקים בקבוצת מקרי הביקורת (הפרש מוחלט של 12.9%, רווח בר-סמך של 95%, -28.7% ועד 2.9%; p=0.1). נצפתה ירידה של 71% בסיכוי המתוקנן להתפתחות פצעים בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת מקרי הביקורת (יחס סיכונים של 0.29, רווח בר-סמך של 95%, 0.12-0.68; p=0.005). בסך הכל רק שמונה מקרים של זיהומים נצפו, ללא הבדל בשכיחויות למרות שבקבוצת ההתערבות הנבדקים הורו להימנע משימוש בחומרי חיטוי.

מסקנת החוקרים היתה כי תכנית טיפול בסיסית בעור מונעת באופן חלקי את התגובות העוריות למכשור הנצרך לניטור וטיפול במחלת הסוכרת. עם זאת, יש צורך לבחון מגוון רחב יותר של מדבקות, אגדים מדבקים או משחות על מנת להגיע לשיטת המניעה המיטבית.

מקור:

Anna Korsgaard BergAnnemarie Cecilie GrauslundFiona SørensenSteffen Ullitz ThorsenJacob P. ThyssenClaus ZachariaeJannet Svensson; A Skin Care Program to Prevent Skin Problems due to Diabetes Devices in Children and Adolescents: A Cluster-Controlled Intervention Study. Diabetes Care 1 October 2023; 46 (10): 1770–1777. https://doi.org/10.2337/dc23-0462

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 1,  טיפול בעור,  זיהומים,  פצעים,  אקזמה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו