מום לב מולד 28.09.2023

האם ילדים עם הפרעות מבניות מולדות בלב שורדים עד גיל בגרות?

שמונה מכל עשרה ילדים אמריקאים שנולדו עם הפרעה מבנית בלב שורדים עד גיל 35 | משקל לידה נמוך, הפרעות מבניות נוספות והפרעה מבנית חמורה מקושרים ליותר תמותה

20 סיגריות ביום ומומים מולדים בלב. אילוסטרציה
בדיקת לב לתינוק. אילוסטרציה

קיים מידע מוגבל בלבד על אודות שרידות ארוכת טווח של נבדקים בארה"ב עם הפרעה מולדת במבנה הלב (Congenital Heart Defects - CHD). משום כך, החוקרים במחקר זה בחנו את מגמות השרידות מגיל לידה ועד גיל בגרות (גיל 35 שנים) ואת המאפיינים המקושרים לכך על בסיס מדגם מבוסס אוכלוסין של אזרחי ארה"ב עם CHD.

מידע משלוש מערכות מעקב אחרי נבדקים עם CHD שנולדו בין השנים 1980-1997 בארה"ב הוצלב עם רשומות מקרי המוות עד שנת 2015 על מנת לזהות את הנבדקים שנפטרו. החוקרים השתמשו בעקומות שרידה על שם קפלן-מאייר, יחסי סיכונים מתוקננים עבור תמותת יילודים (בשנת החיים הראשונה) ויחסי סיכונים יחסיים על שם COX לזיהוי שרידות לאחר שנת החיים הראשונה על מנת להעריך את ההסתברות לשרידות ולזיהוי מאפיינים המקושרים לשרידות. יחסי תמותה מתוקננים השוו: תמותת יילודים, תמותה לאחר גיל שנה, תמותה לאחר גיל עשר ותמותה לאחר גיל 20 בין נבדקים עם CHD לבין האוכלוסיה הכללית.

תוצאות המחקר הדגימו כי עבור 11,695 נבדקים עם CHD, הסיכוי לשרוד עד גיל 35 שנים עמד על 81.4% בסך הכל; 86.5% עבור נבדקים ללא הפרעות מבניות נוספות מלבד בלב ו-92.8% עבור נבדקים ששרדו את שנת החיים הראשונה שלהם.

מאפיינים המקושרים לתמותת יילודים וירידה בשרידות לאחר שנת החיים הראשונה כללו: CHD חמור (יחס סיכונים מתוקנן של 4.08 ו-3.18, בהתאמה), תסמונות גנטיות (יחס סיכונים מתוקנן של 1.83 ו-3.06, בהתאמה), הפרעות מבניות נוספות (יחס סיכונים מתוקנן של 1.54 ו-2.53, בהתאמה), משקל לידה נמוך (יחס סיכונים מתוקנן של 1.7 ו-1.29, בהתאמה), אם ממוצא אתני היספני (יחס סיכונים מתוקנן של 1.27 ו-1.42, בהתאמה) או שחור (יחס סיכונים מתוקנן של 1.43 ו-1.8, בהתאמה).

נבדקים עם CHD הדגימו שיעורים גבוהים יותר של תמותת יילודים (יחס תמותה מתוקנן של 10.17), תמותה לאחר גיל שנה (יחס תמותה משוער של 3.29), ותמותה לאחר גיל עשר ולאחר גיל 20 שנים (יחס תמותה מתוקנן של כ-1.5, עבור שניהם), בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. אך לאחר הוצאה של נבדקים עם הפרעות מבניות באיברים נוספים, תמותה של ילדים מעל גיל שנה עם CHD לא חמור ותמותה לאחר גיל עשר ו-20 שנים עבור נבדקים עם CHD מכל סוג היתה זהה לזו של האוכלוסיה הכללית.

מסקנת החוקרים היתה כי שמונה מתוך עשרה נבדקים עם CHD שנולדו בין השנים 1980-1997 שרדו עד גיל 35. מאפיינים המקושרים ליותר תמותה כללו: חומרת CHD, הימצאות הפרעות מבניות נוספות שאינן בלב, משקל לידה ומוצא אתני של האם. נבדקים עם CHD לא חמור בגילאי שנה עד 35, ללא הפרעות מבניות באיברים נוספים, הדגימו שיעורי תמותה זהים לשל האוכלוסיה הכללית. עבור כלל הנבדקים עם CHD בגילאי 10-35 שנים הודגמו שיעורי תמותה זהים לשל האוכלוסיה הכללית.

מקור:

Survival From Birth Until Young Adulthood Among Individuals With Congenital Heart Defects: CH STRONG. Karrie F. Downing, Wendy N. Nembhard, Charles E. Rose, et al. Circulation. Jul 4, 2023

נושאים קשורים:  הפרעות מבניות מולדות בלב,  שרידות,  תמותת ילדים,  תמותה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו