ארתרופלסטיה של הקרסול 04.10.2023

גורמי סיכון לתוצאים גרועים יותר בעקבות ארתרופלסטיה של הקרסול

סקירת ספרות מקיפה מצאה מספר גורמים שנקשרו עם תוצאים גרועים יותר במטופלים העוברים ארתרופלסטיה מלאה של הקרסול. הנה הם

ארתרופלסטיה של הקרסול. איור: שאטרסטוק

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת The bone & joint journal, החוקרים ערכו סקירת ספרות מקיפה (scoping review) על מטופלים לאחר ארתרופלסטיה מלאה של הקרסול (TAA: total ankle arthroplasty) במטרה לזהות גורמים המיוחסים למטופלים עצמם הנקשרים עם תוצאים גרועים יותר לאחר הניתוח.

לצורך כך, החוקרים עקבו אחרי הנחיות Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses וסקרו את מסדי הנתונים PubMed, Embase, Cochrane ו-Web of Science. שני סוקרים ביצעו, באופן בלתי תלוי, סינון לפי כותרת/ תקציר ולטקסט מלא על סמך קריטריוני בחירה שנקבעו מראש. בסקירה נכללו מחקרים מקוריים בשפה האנגלית אשר דיווחו על גורמים המיוחסים למטופל ונקשרים לתוצא ירוד יותר לאחר TAA. התוצאים הוגדרו כמדדי תוצא בדיווח המטופל (PROMs: patient-reported outcome measures), סיבוכים סב-ניתוחיים (perioperative) וכישלון הפעולה.

במסגרת הסקירה נכללו בסך הכל 94 מחקרים אשר דיווחו על 101,552 מקרים של TAA שבוצעו ב-101,177 חולים. גורמי הסיכון הנפוצים ביותר המשויכים למטופל ונקשרו עם תוצאים גרועים יותר היו: גיל צעיר (21 מחקרים), דלקת מפרקים שגרונית (17 מחקרים) וסוכרת (16 מחקרים).

ממחקרים אשר השתמשו באופן ספציפי ברגרסיה מרובת משתנים, גורמי הסיכון הנפוצים ביותר שתוארו היו גיל צעיר יותר (12 מחקרים), דלקת מפרקים שגרונית (שמונה מחקרים), סוכרת (שמונה מחקרים) ו-BMI גבוה (שמונה מחקרים).

החוקרים מסכמים כי בעת שליטה על משתנים מתערבים, גורמי הסיכון השכיחים ביותר שדווחו כקשורים לתוצא גרוע יותר היו גיל צעיר, דלקת מפרקים שגרונית ומחלות נלוות כגון סוכרת ו-BMI גבוה. עוד מציינים החוקרים כי היכרות עם גורמי סיכון אלה עשויה לשמש לצורך חידוד הקריטריונים לבחירת המטופלים המתאימים ל-TAA וכן לצורך תיאום ציפיות מול כל מטופל.

מקור:

Arshad Z, Haq II, Bhatia M. Patient-related risk factors associated with poorer outcomes following total ankle arthroplasty. Bone Joint J. 2023;105-B(9):985-992. doi:10.1302/0301-620X.105B9.BJJ-2023-0052.R1

נושאים קשורים:  ארתרופלסטיה של הקרסול,  דלקת מפרקים שגרונית,  סוכרת,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו