דלקת ושט אאוזינופילית 11.10.2023

האם מפוליזומאב משפר תסמינים של דלקת ושט אאוזינופילית?

האם מפוליזומאב, נוגדן כנגד IL-5, יעיל יותר מאינבו בשיפור תסמיני דיספאגיה ובהפחתת מספר אאוזינופילים בוושט בנבדקים עם דלקת ושט אאוזינופילית? הנה התוצאות

סימפטומים בוושט. אילוסטרציה

חוקרים ביקשו לקבוע האם מפוליזומאב, נוגדן כנגד IL-5, יעיל יותר מאינבו בשיפור תסמיני דיספאגיה ובהפחתת מספר אאוזינופילים בושט בנבדקים עם דלקת ושט אאוזינופילית (Eosinophilic Esophagitis - EoE).

מחקר אקראי מבוקר-אינבו זה שבוצע במרכזים מרובים עם סמיות כפולה בוצע בשני חלקים. בחלקו הראשון של המחקר נכללו מטופלים בגילאי 16-75 שנים עם EoE ותסמיני דיספאגיה (לפי מדד פעילות תסמינים של EoEי[EoE Symptom Activity Index - EEsAI]) אשר הוקצו אקראית ביחס של 1:1 לקבלת שלושה חודשי טיפול עם מפוליזומאב במינון של 300 מ"ג לחודש או אינבו.

התוצא העיקרי שנבדק כלל שינוי ב-EEsAI לאחר שלושה חודשים (month 3 - M3) בהשוואה למצב הבסיס. תוצאים שניוניים כללו מדדי בטיחות היסטולוגיים ואנדוסקופיים. בחלק השני של המחקר, נבדקים שטופלו בחלק הראשון של המחקר עם מפוליזומאב קיבלו טיפול למשך שלושה חודשים נוספים (mepo/mepo) ונבדקים שקיבלו אינבו בחלק הראשון של המחקר החלו טיפול עם מפוליזומאב במינון של 100 מ"ג לחודש (pbo/mepo) למשך שלושה חודשים. בתום שישה חודשים החוקרים העריכו שוב את התוצאים.

מבין 66 הנבדקים שהוקצו למחקר, 64 השלימו את החלק הראשון של המחקר ו-56 השלימו את החלק השני. תוצאות המחקר הדגימו כי בתום M3,יEEsAI פחת בשיעור של 15.4±18.1 בקבוצת הטיפול עם מפוליזומאב לעומת 8.3±18 בקבוצת האינבו (p=0.014).

נצפתה ירידה משמעותית יותר ברמות השיא של אאוזינופילים בקבוצת הטיפול עם מפוליזומאב (113±77 ועד 36±43) בהשוואה לאינבו (146±94 ועד 160±133) (p<0.001). בקבוצת הטיפול עם מפוליזומאב כעבור שלושה חודשים 42% מהנבדקים השיגו תגובה היסטולוגית של פחות מ-15 אאוזינופילים בשדה הגדלה וכעבור שישה חודשים 34% השיגו תגובה מלאה עם כמות מירבית של שישה אאוזינופילים לשדה הגדלה, זאת בהשוואה ל-3% מהנבדקים בקבוצת האינבו, בשתי נקודות הזמן (p<0.001, p=0.02).

גם השינוי בציון הייחוס האנדוסקופי של EoE בזמן M3 היה גדול יותר באופן משמעותי בקבוצת הטיפול עם מפוליזומאב. בנקודת זמן M6, EEsAI פחת בשיעור של 18.3±18.1 נקודות בקבוצת mepo/mepo בהשוואה ל-18.6±19.2 בקבוצת pbo/mepo (p=0.85).

תופעות הלוואי השכיחות ביותר שנצפו במהלך המחקר היו תופעות לוואי מקומיות במקום ההזרקה.

מסקנת החוקרים היתה כי מפוליזומאב לא השיג את התוצא העיקרי של שיפור בתסמיני דיספאגיה, בהשוואה לאינבו. בעוד שנצפה שיפור בספירת האאוזינופילים ובחומרת ההערכה האנדוסקופית בנבדקים שטופלו עם מפוליזומאב בתום שלושה חודשים, טיפול ממושך יותר לא הביא לתועלת נוספת.

מקור:

Dellon ES, Peterson KA, Mitlyng BL, et al. Mepolizumab for treatment of adolescents and adults with eosinophilic oesophagitis: a multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Gut 2023;72:1828-1837.

נושאים קשורים:  מפוליזומאב,  דלקת ושט אאוזינופילית,  תסמינים,  דיספאגיה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו