סוכרת סוג 1 18.10.2023

האם חשיפה מוקדמת למוצקים בינקות קשורה לאוטואימוניות כנגד תאי איי לבלב?

חוקרים בחנו את הקשר בין הזנה מוקדמת לסיכון להתפתחות אוטואימונית כנגד תאי איי לבלב במדגם של 7,770 ילדים. התוצאות לפניכם

תינוק אוכל אוכל מוצק. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה לבחון את הקשר בין גנוטיפים מסוימים של HLA, חשיפה מוקדמת לפרוביוטיקה ותזמון שילוב מזונות בהקשר של סיכון להתפתחות אוטואימונית כנגד תאי איי לבלב (Islet Autoimmunity - IA).

מחקר TEDDYי(The Environmental Determinants of Diabetes in the Young) עקב באופן פרוספקטיבי אחר 8,676 ילדים עם סיכון גנטי מוגבר להתפתחות סוכרת סוג 1. החוקרים השתמשו במודל רגרסייה לסיכונים יחסיים על שם COX, עם תקנון עבור מערפלים, על מנת לבחון את הקשר בין הזנה מוקדמת וסיכון להתפתחות IA במדגם של 7,770 ילדים.

תוצאות המחקר הדגימו כי חשיפה לכלל המזונות המוצקים בגיל קטן משישה חודשים נמצאה קשורה לעלייה בסיכון להתפתחות IA אם לילד גנוטיפ של HLA DR3/4 וללא חשיפה לפרוביוטיקה במהלך השנה הראשונה לחיים.

שילוב אורז בתזונה בגילאי 4-5.9 חודשים, לעומת גיל מאוחר יותר, נמצא קשור לעלייה בסיכון ל-IA בנבדקים מארה"ב.

מסקנת החוקרים היתה כי ייתכן שתזמון חשיפה למזונות מוצקים, כולל אורז, קשור לעלייה בסיכון ל-IA בילדים עם גנוטיפ מסוג HLA DR3/4 אשר לא נחשפו לפרוביוטיקה במהלך השנה הראשונה לחיים. יש לבחון את הרכב המיקרוביוטה של נבדקים עם החשיפות המוזכרות.

מקור:

Ulla Uusitalo, Lazarus K. Mramba, Carin Andrén Aronsson, Kendra Vehik, Jimin Yang, Sandra Hummel, Åke Lernmark, Marian Rewers, William Hagopian, Richard McIndoe, Jorma Toppari, Anette-G. Ziegler, Beena Akolkar, Jeffrey P. Krischer, Suvi M. Virtanen, Jill M. Norris, TEDDY Study Group; HLA Genotype and Probiotics Modify the Association Between Timing of Solid Food Introduction and Islet Autoimmunity in the TEDDY Study. Diabetes Care 1 October 2023; 46 (10): 1839–1847. https://doi.org/10.2337/dc23-0417

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 1,  אוטואימוניות של תאי איי לבלב,  גנוטיפ,  פרוביוטיקה,  מזונות מוצקים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו