טיפול פליאטיבי 12.11.2023

יעילות קוביות קרח עם מנטה לטיפול בצמא וביובש בפה

מחקר הראה כי שימוש בקוביות קרח עם מנטה לשיפור תחושת צמא ויובש בפה מועיל יותר מקוביות קרח רגילות בטיפול פליאטיבי

קוביית קרח מנטה. אילוסטרציה: שאטרסטוק

צמא ותחושת יובש בפה (xerostomia) הן תופעות נפוצות שיכולות לגרום לפגיעה באיכות החיים של חולים המקבלים טיפול פליאטיבי. במחקר RCT שממצאיו פורסמו בכתב העת journal of pain and symptom management חוקרים בחנו את היעילות של קוביות קרח בשילוב מנטה (mini mint ice cubes) לעומת קוביות קרח רגילות (plain ice chips).

מדידת היעילות נעשתה באמצעות סולם מספרי כאשר המשמעות של 0 היא ללא אי נוחות ו-10 משמעותו אי נוחות ניכרת. מדידת הסימפטומים של צמא ותחושת יובש בפה התבצעה במטופלים בתחילת המחקר ולפני כל התערבות. כל המטופלים סבלו מאי נוחות ניכרת בתחילת המחקר (כל המדידות הראשוניות היו מעל 5).

תוצאות המחקר הדגימו כי בקבוצה שטופלה עם קוביות קרח רגילות היתה ירידה ממוצעת של 1.6 נקודות בסולם יובש הפה לעומת ירידה ממוצעת של 3.7 בקבוצה שטופלה עם קוביות קרח ומנטה (p<0.001 עבור שתי הקבוצות).

בהיבט תחושת צמא היתה ירידה מובהקת סטטיסטית של 1.7 נקודות עבור קוביות קרח רגילות ו-3.4 עבור קוביות קרח עם מנטה בממוצע.  הירידה הממוצעת בציוני יובש פה וצמא היתה גדולה באופן מובהק בקבוצה שטופלה עם קוביות קרח מנטה לעומת קוביות הקרח הרגילות (p<0.05) . בנוסף, 86.6% מהמטופלים העדיפו להשתמש בקוביות קרח עם מנטה.

מסקנת החוקרים היא כי בעוד שגם קוביות קרח רגילות וגם קוביות קרח עם מנטה מורידות את העוצמה והחומרה של תחושת צמא ויובש בפה לקוביות קרח עם מנטה יש השפעה גדולה יותר.

 מקור: 

Phelan C, Hammond L, Thorpe C, Allcroft P, O'Loughlin M. A Novel Approach to Managing Thirst and Dry Mouth in Palliative Care: A Prospective Randomized Cross-Over Trial. J Pain Symptom Manage. 2023 Nov;66(5):587-594.e2. doi: 10.1016/j.jpainsymman.2023.08.005. Epub 2023 Aug 9. PMID: 37562697.

נושאים קשורים:  צמא,  יובש בפה,  היגיינת הפה,  טיפול פליאטיבי,  קוביות קרח,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו