היפראנדרוגנמיה 13.11.2023

איך משפיע עודף אנדרוגנים על המטבוליזם ותבניות צריכת אנרגיה?

במחקר במודל עכבר נמצא כי עודף אנדרוגנים בנקבות גורם לאי סבילות לגלוקוז ולעלייה בצריכת אנרגיה בתיווכם של קולטנים לאנדרוגנים שנמצאים במערכת העצבים המרכזית

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (אילוסטרציה)
תסמונת השחלות הפוליציסטיות (אילוסטרציה)

היפראנדרוגנמיה ותסמונת שחלות פוליציסטיות (Polycystic Ovary Syndrome - PCOS) נובעות מחוסר איזון ברמות האנדרוגנים בנשים. קולטנים לאנדרוגנים (Androgen Receptors - AR) מתווכים את השפעת האנדרוגנים. במחקר זה החוקרים בחנו כיצד AR בתאי עצב שבמערכת העצבים המרכזית מתווכים מטבוליזם במצבים שגרתיים ובמצבים של עודף אנדרוגנים בעכברים ממין נקבה.

עכברים עם מחיקה של קולטנים לאנדרוגנים בתאי עצב (Synapsin AR Knock-Out - SynARKO) נוצרו מעכברים נקבות מזן ARfl/wt וזכרים מזן ARfl/y. תוצאות המחקר הדגימו כי בעכברים מזן SynARKO נצפתה הקלה באי-הסבילות החלקית לגלוקוז בתום ארבעה חודשי טיפול עם דהידרוטסטוסטרון (Dihydrotestosterone - DHT) בהשוואה לעכברים מזן הבר שקיבלו DHT.

צריכת מזון וייצור חום היו גבוהים יותר בקבוצת העכברים מזן הבר שטופלו עם DHT בהשוואה לעכברים מזן הבר שקיבלו טיפול דמה, אך בעכברים מזן SynARKO לא נצפה הבדל בממצאים אלה בין קבוצת העכברים שקיבלו DHT לבין אלה שקיבלו טיפול דמה.

תוצאות אלו מרמזות כי עודף אנדרוגנים משפיע על הצריכה הקלורית ועל תפוקת האנרגיה בעכברים ממין נקבה, דרך קולטני AR שנמצאים בתאי מערכת העצבים המרכזית.

החוקרים הדגימו עוד כי פעילות מסלול האיתות pAkt/Akt היתה גבוהה יותר בהיפותלמוס של עכברים מזן הבר אשר טופלו עם DHT בהשוואה לאלה שלא טופלו עם DHT וכי השפעה זו היתה מתונה יותר בעכברים מזן SynARKO אשר טופלו עם DHT. תספיג חלבון הראה כי סמנים של דלקת והפעלת תאי מיקרוגליה, כגון NK-kB p-65 ו-IBA1, הגבירו את הפעילות של ההיפותלמוס בעברים מזן הבר שטופלו עם DHT בהשוואה לקבוצת מקרי הביקורת. מסקנת החוקרים היתה כי AR בתאי עצב מתווכים את ההשפעות המטבוליות שיש לעודף אנדרוגנים על נקבות.

מקור:

נושאים קשורים:  דהידרוטסטוסטרון,  קולטנים לאנדרוגנים,  תסמונת שחלות פוליציסטיות,  עצבים,  גלוקוז,  צריכת אנרגיה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו