סוכרת 16.11.2023

האם קיים קשר בין סוכרת סוג 2 בגיל צעיר לעלייה בסיכון לתמותה?

מחקר שנערך באנגליה בחן את הקשר בין גיל האבחנה של סוכרת סוג 2 לבין הסיכון היחסי והמוחלט של תמותה. הנה התוצאות

בדיקת רמת סוכר לחולה סוכרת (צילום: אילוסטרציה)
בדיקת רמת סוכר לחולה סוכרת (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה לבחון את הקשר בין גיל האבחנה עם סוכרת סוג 2 לבין הסיכון היחסי והמוחלט של תמותה מכל סיבה ותמותה מסוימת לגורם עבור נבדקים באנגליה. במחקר עוקבה זה, בו השתמשו במידע מתוך מחקר Clinical Practice Research Datalink, השתתפו 108,061 נבדקים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 (בגילאי 16-50 שנים) ו-829,946 מקרי ביקורת מותאמים ללא סוכרת.

החוקרים השתמשו בניתוח סיכון מתחרה עבור נתוני הישרדות עם תקנון עבור מערפלים עיקריים לצורך תמותה מכל סיבה ותמותה מסויימת לגורם (סרטן, מחלה לבבית-כלייתית, אחר [שאיננו סרטן או מחלה לבבית-כלייתית]).

תוצאות המחקר הדגימו כי נבדקים עם סוכרת סוג 2, בהשוואה לאלה ללא סוכרת, הסיכון היחסי לתמותה פחת ככל שהחולים אובחנו בגיל מבוגרת יותר; יחס הסיכונים לתמותה מכל סיבה עמד על 4.32 (רווח בר-סמך של 95%, 3.35-5.58) עבור נבדקים שאובחנו בגילאי 16-27 שנים בהשוואה ל-1.53 (רווח בר-סמך של 95%, 1.46-1.6) עבור נבדקים שאובחנו בגילאי 48-50 שנים.

סיכונים יחסיים פחות משמעותיים נצפו לפי גיל האבחנה עבור תמותה מסרטן, תחלואה לבבית-כלייתית ותמותה מסיבות שאינן אלו. ללא קשר לגיל האבחנה, הסיכון המוחלט ל-10 שנים עבור תמותה מכל סיבה ותמותה מסוימת לגורם היה גבוה יותר עבור נבדקים עם סוכרת סוג 2, אך ההפרשים המוחלטים היו קטנים.

מסקנת החוקרים היתה כי למרות שהסיכון היחסי לתמותה עבור נבדקים עם סוכרת סוג 2, בהשוואה לאלה ללא סוכרת, הינו גבוה יותר עבור נבדקים שאובחנו בגיל צעיר יותר, הסיכון המוחלט ל-10 שנים עבור תמותה מכל סיבה ותמותה מסוימת לגורם היה קטן ודומה בשתי הקבוצות.

מחקרים ארוכים יותר נצרכים לצורך הערכה ארוכת טווח של סיבוכים ותמותה של נבדקים עם אבחנה מוקדמת של סוכרת סוג 2.

מקור:

Mary M. BarkerMelanie J. DaviesJack A. SargeantJuliana C.N. ChanEdward W. GreggSharmin ShabnamKamlesh KhuntiFrancesco Zaccardi; Age at Type 2 Diabetes Diagnosis and Cause-Specific Mortality: Observational Study of Primary Care Patients in England. Diabetes Care 1 November 2023; 46 (11): 1965–1972. https://doi.org/10.2337/dc23-0834

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  תמותה,  סיכון יחסי,  אבחנה מוקדמת,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו