תעוקת חזה עיקשת 21.11.2023

מנבא לשיפור קליני במושתלי Reducer

LV-GLS מופחת מהווה סמן לשיפור קליני פוטנציאלי בחולים עם אנגינה עיקשת המטופלים עם התקן להצרת הווריד הכלילי

תעוקת חזה, התקף לב. אילוסטרציה

השתלת Reducer, התקן להצרת הווריד הכלילי, מהווה טיפול יעיל לשיפור איכות החיים והיכולת התפקודית של חולים הסובלים מתעוקת חזה עיקשת. מדד LV-GLSי(Left ventricle global longitudinal strain) הינו כלי יעיל ושימושי לאבחון מוקדם של פגיעה לבבית תת קלינית ומנבא בלתי תלוי למחלת עורקים כליליים.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Cardiology, ביקשו החוקרים לבחון האם LV-GLS יכול לחזות שיפור קליני (הוגדר כעלייה של ≥ 25 מ' במבחן ההליכה של 6 דקות [6-minute walk test - 6MWT]) לאחר השתלת Reducer.

במסגרת מחקר זה בוצעו הערכות של מדד LV-GLS במצב הבסיס ו-6 חודשים לאחר השתלת ההתקן. המחקר כלל סך של 41 נבדקים עם תעוקת חזה עיקשת אשר חולקו לשתי קבוצות על סמך ערך LV-GLS מופחת (<17% ערך מוחלט, N=31) או שמור (N=10). הגיל הממוצע של הנבדקים עמד על 8 ± 68 שנים, במחקר נכללו שתי מטופלות בלבד (5%). מאפייני הבסיס של הקבוצות לא היו שונים באופן משמעותי.

תוצאות המחקר הדגימו, כי LV-GLS הינו המנבא המובהק היחיד לשיפור ב-6MWT (כך עלה מניתוח חד-משתני).  LV-GLSשנשמר בקו הבסיס הפחית את הסבירות לשיפור ב-6MWT ב-82% (יחס סיכויים: 0.18 [0.04-0.83], p = 0.029). עלייה משמעותית ב-6MWT (307 ± 97 מ' עד 92 ± 343 מ', p = 0.017) נצפתה בקבוצת ה-LV-GLS המופחת, זאת בהשוואה לקבוצת ה-LV-GLS השמור, שם נצפתה ירידה (86 ± 378 מ' עד 123 ± 361, p = 0.651).

מתוצאות מחקר זה עולה כי LV-GLS מופחת מהווה סמן לשיפור קליני פוטנציאלי בחולים עם אנגינה עיקשת המטופלים עם השתלת Reducer. נדרשים ניסויים קליניים גדולים יותר כדי לבסס את תפקידו של ההתקן.

מקור:

Baseline Left Ventricle Longitudinal Strain as a Predictor for Clinical Improvement Following Coronary Sinus Reducer Implantation. Chen Elimelech, Lior Zornitzki, Maayan Konigstein, Zach Rozenbaum, Joshua H. Arnold, Ofer Havakuk, Miri Revivo, Nir Flint, Shafik Khoury, Yan Topilsky, Shmuel Banai, Michal Laufer-Perl. The American Journal of Cardiology 1 October 2023

נושאים קשורים:  Reducer,  תעוקה עיקשת,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו