תסמונת כלילית חריפה 26.11.2023

תוצאי התערבות כלילית מלעורית מונחית אולטרסאונד בחולי תסמונת כלילית חריפה

במחקר על חולים עם תסמונת כלילית חריפה נמצא כי התערבות כלילית מלעורית המבוצעת בהנחיית אולטרסאונד תוך-כלי קשורה לתמותה נמוכה יותר בבית החולים

מכשיר אולטרה-סאונד (צילום: אילוסטרציה)
מכשיר אולטרה-סאונד (צילום: אילוסטרציה)

שימוש באולטרסאונד תוך-כלי (Intravascular ultrasound – IVUS) במהלך ביצוע התערבות כלילית מלעורית (percutaneous coronary intervention – PCI) מביא לתוצאים טובים יותר. ברם, נתונים בדבר תוצאי PCI מונחה IVUS בחולים עם תסמונת כלילית חריפה (acute coronary syndrome – ACS) עודם חסרים.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Cardiology ביקשו החוקרים לבחון את שיעור השימוש ב-PCI מונחה IVUS ואת תוצאי הפרוצדורה בחולים עם ACS.

מחקר זה התבסס על מסד הנתונים הלאומי National Readmission database וכלל את כלל החולים עם ACS שעברו PCI בשנים 2016-2019. בסה"כ נכללו במאגר 1,263,997 מקרים של ACS. החוקרים ביצעו ניתוח עם התאמה לציון נטייה (1:1) והשוו את תוצאיהם של חולים עם ACS שעברו PCI עם (N=563,521, 44.6%) וללא (N=40,095, 3.17%) הנחיית IVUS.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר התאמה לציון נטייה, לחולי ACS שעברו PCI מונחה IVUS היה סיכון נמוך יותר לתמותה בבית החולים (יחס סיכויים: 0.74, רווח בר-סמך 95%: 0.64-0.85, p <0.01), זאת בהשוואה לאלה שעברו את הפרוצדורה ללא הנחיית IVUS. שיעור השימוש ב-IVUS עלה מ-2.64% ב-2016 ל-4.10% ב-2019 (p <0.001).

מתוצאות מחקר זה עולה כי בחולים עם ACS,יPCI מונחה IVUS קשור לסיכון נמוך יותר לתמותה בבית החולים. עם זאת, השימוש הנוכחי ב-PCI מונחה IVUS נותר נמוך.

מקור:

Outcomes of Intravascular Ultrasound-Guided Percutaneous Coronary Intervention Among Patients With Acute Coronary Syndrome. Irfan Shafi,Dhruvil Ashishkumar Patel, Heba Osman, Neel Patel, Karthik Ramaseshan, Mishita Goel, M. Chadi Alraies. The American Journal of Cardiology 1 October 2023

נושאים קשורים:  תסמונת כלילית חריפה,  אולטרסאונד תוך-כלי,  התערבות כלילית מלעורית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו